موتور ویبره ایرانی چیست؟

موتور ویبره ایرانی چیست؟

موتور ویبره

این الکتروموتور با روشن شدن شروع به لرزش میکند و این لرزش به جهت وزنه هایی است که به صورت لنگ در هر دو سمت شافت موتور ویبره قرار دارد. این لرزش در صنعت و بعضی مصارف عمومی کاربرد دارد. به موتور ویبره در صنعت عناوین دیگری چون : ویبراتور ، الکترو ویبره و موتور ارتعاشی نیز می گویند.
انواع موتور ویبره

موتور ویبره به دو دسته تقسیم می شود:

ویبره بدنه برقی ( به دلیل قدرت بیشتر ، کاربرد بیشتری دارد )
ویبره بدنه بادی ( در مکان هایی که امکان استفاده از ویبره برقی وجود ندارد استفاده می شود )
موتور ویبره ایرانی، که به نام های ویبراتور، ویبره بدنه و الکتروموتور نیز شناخته می شود، در بخش هایی از صنایع مختلف که به لرزش و ارتعاش نیاز باشد، مورد استفاده می گیرد.

برای نخستین بار در اوایل قرن بیستم، تولید ویبراتورهای بادی آغاز گردید. تا اواسط قرن بیستم استفاده از این نوع ویبراتورها در بخش هایی از صنعت، می توانست پاسخگوی نیاز مشتریان باشد.

اما پس از آن شرکت های سازنده، با تولید ویبراتور صنعتی که منبع تغذیه آن جریان الکتریکی است، توانستند پاسخگوی طیف وسیعی از نیازهای صنایع مختلف باشند.

موتور ویبره، در دو نوع ویبراتور خارجی و داخلی به منظور ایجاد لرزش و ارتعاش، روی بدنه و سطح خارجی اجسام یا ورود به داخل اجسامی مانند بتن، وجود دارد. در ویبره بدنه بتن، یک موتور الکتریکی و روتور تعبیه شده است.

در اثر حرکت چرخشی روتور، وزنه ای که به آن متصل است، موجب ایجاد لرزش و ارتعاش در دورها و توان های مختلف می شود. با انتقال لرزش به بدنه بتن، هوای داخل آن تخلیه می شود.

ضربات ویبراتور، در دورهای بالا به حالت ریز و پیوسته است. بر عکس، در دورهای پایین، این ضربات به حالت درشت و گسسته تغییر می یابد. مکانیزم ویبراتورها چندان پیچیده نیست و از یک موتور الکتریکی و یک وزنه که به آن متصل است، تشکیل شده است.

از ویبراتور بدنه در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان سازی، صنعت موزاییک سازی و جدول سازی استفاده می شود. همچنین موتور ویبره که در بدنه سیلوی سیمان قرار می گیرد، کمک می کند که سیمان راحت تر از بونکر خارج شود یا در صنعت شن و ماسه باعث می شود که خاک و شن به نقاله نچسبد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *