گیربکس برگشت ناپذیر _خود قفل شونده

گیربکس برگشت ناپذیر _خود قفل شونده

اگر مطالعه اندکی در مورد گیربکس صنعتی کرده باشید با به طور یقین با اصطلاح برگشت پذیری در گیربکس حلزونی روبرو شده اید ، شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که منظور از برگشت پذیری در گیربکس حلزونی چیست؟ در این مقاله به تشریح برگشت پذیری و انواع آن پرداخته شده است. در بعضی از کاربردها نیاز به آن است که گیربکس حلزونی بتواند در جهت معکوس نیز دوران کند یا کاملا یک جهتی باشد. بدین منظور این ،گیربکس حلزونی را وقتی هم که در جهت عكس کار می کند باید تحلیل کرد . یکی از مهمترین عواملی که توانایی کار معکوس یا عدم آنر در مورد یک گیربکس حلزونی  تعيين می کند بازده آن است که به معیارهای زیر بستگی دارد.

  • زاویه مارپیچ
  • جنس حلزون وچرخ حلزون
  • دقت شكل دنده
  • صافی سطح
  • روغنکاری
  • سرعت لغزش دنده ها روی هم

واضح است که در طی برنامه ریزی و طراحی هدف آن است که به شرایط ایده آل و کارایی هر چه بالاتر رسید ، در عین حال بهینه ترین راه حل تا در نسبت های دوربالاتر  ( ۱۰۰-۸۰-۷۰)  شرایط غیر قابل برگشتی و غیر قابل قبولی ایجاد نشود. بدین منظور لازم است که تفاوت بین برگشت ناپذیری استاتیک و دینامیک مورد بررسی قرار گیرد.

برگشت ناپذیری استاتیک

در این حالت ، محور خروجی ( محوری که دور آن کمتر است ) قابلیت چرخش ندارد ( به عنوان محور محرک)  ،گرچه وقتی محور مرتعش شود اندکی می چرخد. شرط نظری برگشت ناپذیری استاتیک به صورت زیر است :

که بازده استاتیک است . البته شرط معکوس آن ( یعنی شرط برگشت پذیری استاتیک ) به صورت زیر خواهد بود:

برگشت پذیری

هرچه  بالاتر باشد برگشت پذیری بهتر خواهد بود .

برگشت پذیری

برگشت ناپذیری دینامیکی

رسیدن به این حالت مشكلتر است زیرا مستقیما به دور، بازده و پیوستگی ارتعاش بار ، وابسته است .  ویژگی اصلی این حالت ، توقف فوری محور است به هنگامی که هیچ محرکی بر روی حلزون اثر نكند . این حالت در زمانی اتفاق می افتد که رابطه زیر برقرار شود :

برگشت ناپذیری

که  بازده گیربکس در شرایط کار واقعی است .

حالت عكس (یعنی برگشت پذیری دینامیکی ) زمانی رخ میدهد که  :

برگشت پذیری

در جدول زیر ، درجات مختلف برگشت پذیری به صورت تابعی از زاویه مارپیچ (لا) بیان شده است از آنجا که رسیدن به برگشت ناپذیری دینامیکی کامل غیر ممکن است ، در صورت نیاز به یک چنین برگشت ناپذیری باید از ترمز استفاده کرد تا از حرکت ناشی از ارتعاش جلوگیری شود.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *