فروشگاه پاسارگاد صنعت
فروشگاه پاسارگاد صنعت

الکتروگیربکس چیست؟

فهرست مطالب

الکتروگیربکس چیست؟

الکتروگیربکس یک سیستم انتقال و افزایش قدرت است که شامل یک منبع نیرو و یک سامانه انتقال قدرت می باشد که باعث می شود سرعت و دور موتور را کاهش داده و آن را تبدیل به قدرت کند.

به عبارت دیگر باعث می شود دور خروجی موتور کاهش پیدا کند ولی گشتاور (قدرت) آن افزایش یابد.

حال که با مفهوم گیربکس آشنا شدیم به مفهوم الکتروگیربکس و وظیفه اش در یک سیستم مکانیکی می پردازیم:

الکتروگیربکس ها قطعاتی جمع و جور اما با استحکام بالا هستند که همانند گیربکس ها می توانند با کاهش سرعت و دور موتور و تبدیل نمودن آن به یک سیستم انتقال قدرت باعث افزایش قدرت (گشتاور) و بلعکس بشوند.

حال با توجه به تعاریفی که از موتورهای الکتریکی و گیربکس ها داشتیم، یک معیار دقیقی از نحوه عملکرد این تجهیزات بدست آورده ایم.

الکتروگیربکس های توانایی انتقال گشتاور بالا یا سرعت پایین را در توان کم دارند.

مشخصه سرعت در الکتروگیربکس ها نرمال می باشد. الکتروگیربکس ها معمولا در تجهیزاتی که وظیفه جابه جایی وسایل سنگین را دارند، کاربرد دارد.

در بیشتر الکتروگیربکس های صنعتی از موتورهای الکتریکی AC استفاده می شود. اگرچه موتورهای DC نیز دارای کاربری های مختلفی در صنایع می باشد.

مزایای موتور گیربکس

الکتروگیربکس ها دارای مزایای مختلفی هستند که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. حذف نصب جداگانه موتور الکتریکی و گیربکس اشاره کرد. کاهش هزینه های نصب و طراحی باعث کاهش کلی هزینه های شروع کار یک پروژه مهندسی می شود.
 2. دقت بالای طراحی دندانه های چرخ دنده الکتروگیربکس ها باعث می شود که امکان انتقال گشتاور و سرعت بالا توسط این تجهیزات فراهم شود. یکی دیگر از مزیت های الکتروگیربکس ها ترکیب مناسب و بهینه گیربکس و الکتروموتور است.
 3. در حالت عادی معمولا برای انتخاب گیربکس مناسب برای هر الکتروموتور باید وقت زیادی گذاشته شود. اما در الکتروگیربکس ها بهترین حالت تطبیق گیربکس و موتور الکتریکی وجود دارد که موجب مصرف بهینه انرژی می شود.
 4. همچنین با توجه به اینکه الکتروگیربکس ها نیازی به تراز کردن و کوپلینگ ندارند، تلفات انرژی در این دو مرحله نیز از بین می رود. مشکلات تراز نبودن در صنعت می تواند علاوه بر افزایش هزینه های تمام شده موجب خرابی بلبرینگ ها و کاهش عمر موتور شود.
 5. طراحی الکتروگیربکس ها در واقع یعنی تحولی عظیم در تمامی جزییات یک الکتروموتور و گیربکس. الکتروگیربکس ها از آلیاژ های به خصوصی استفاده می کنند که دارای مزیت های زیادی نسبت به فلزات معمولی می باشد.
 6. نوع بلبرینگ و طراحی دندانه های چرخ دنده در الکتروگیربکس ها بهبود پیدا کرده اند. تمام این موارد موجب کاهش نویز و افزایش طول عمر این تجهیزات می شود.

انتخاب موتور گیربکس

انتخاب موتورگیربکس

یکی از مهمترین قسمت های طراحی و تولید الکتروگیربکس ها، تطبیق موتور الکتریکی و گیربکس مناسب است. در واقع با توجه به تنوع گیربکس های صنعتی انتخاب گیربکس مناسب کاملا بستگی به نوع کاربری الکتروگیربکس دارد. با توجه به نوع کاربری می توانید از الکتروموتورهای DC یا  AC استفاده کنید.

با توجه به مواردی که در قسمت بالا گفته شد، انتخاب بهترین الکتروگیربکس بستگی به کاربری آن دارد. همواره قوی ترین الکتروموتور به همراه بالاترین ضریب تبدیل گیربکس نمی تواند گزینه مناسبی برای هر صنعت باشد. باید تجهیزاتی انتخاب شود که هم از لحاظ هزینه ای و هم از لحاظ بازدهی مناسب باشند.

مراحل ساخت و طراحی یک الکتروگیربکس شامل نیازمندی های کاربر، محاسبات طراحی و مدل های مناسب الکتروموتور و گیربکس است.

در قسمت نیازمندی های کاربری تمامی جزییات مورد نیاز برای نصب الکتروگیربکس در نظر گرفته می شود. در این مرحله پارامتر های مهم طراحی و کاربرد هر مشخصه تعیین می شود.

در قسمت محاسبات طراحی اعداد نهایی برای انتخاب گیربکس و الکتروموتور ارائه می شود. به عنوان مثال توان الکتروموتور یا ضریب تبدیل گیربکس تعیین می شود. پس از این مراحل نوبت به انتخاب بهترین مدل گیربکس و الکتروموتور می باشد.

با توجه به مواردی که گفته شد، یک نمودار برای انتخاب هر چه بهتر الکتروگیربکس ارائه می شود. در این نمودار پارامتر های مختلف بر حسب بازدهی، گشتاور و سرعت دوران ارائه شده است.

نمودار موتور

کاربرد الکتروگیربکس ها درتجهیزات مختلفی از جمله تجهیزات الکتریکی خانگی، کنترلرها، خشک کن ها، درب های الکترونیکی، آلارم ساعت، جرثقیل ها، بالابرها و جک ها می باشد.

در زیر دو الکتروگیربکس را مشاهده می نمایید.

اجزای اصلی الکتروگیربکس

الکتروگیربکس ها با توجه به نسبت کاهش دورموتور اجزای متفاوتی دارند که این تفاوت شامل فرم و جنس آنها می باشد.

اجزای الکتروگیربکس

اما اجزای تمام الکتروگیربکس ها شامل موارد زیر هستند:

 1. چرخ دنده ها
 2. پوسته الکتروگیربکس
 3. شکاف یا فرم سوراخ ورودی و خروجی
 4. کاسه نمد
 5. درپوش کنترل روغن

چرخ دنده ها: که یکی از مهم ترین قطعات الکتروگیربکس ها چرخ دنده ها هستند که دارای نقش بسیار مهمی درکارکرد الکتروگیربکس ها هستند.

پوسته الکتروگیربکس: این قسمت از الکتروگیربکس تمامی دنده های سیستم را در درون خود جای می دهند و پوسته ها اغلب از جنس چدن ریخته گری می باشند.

شکاف یا فرم سوراخ ورودی و خروجی: که جنس آن شکاف ها از آلومینیوم می باشد که اغلب به فرم سوراخ و یا شکاف وجود دارند.

کاسه نمد: برای محافظت الکتروموتور در مقابل عوامل محیطی مثل گرد و غبار استفاده می شوند.

دسته بندی موتور گیربکس

الکتروگیربکس ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

الکترو گیربکس کاهنده

گیربکس کاهنده الکتروگیربکس هایی هستند که بین قطعات محرک و متحرک قرار میگیرد و مقدار دور مورد نیاز را تأمین می کنند.

این نوع الکتروگیربکس ها در اشکال مختلفی ساخته می شوند، در الکتروگیربکس های کاهنده باید دقت کرد که سرعت در این نوع گیربکس ها کاهش میابد که باعث افزایش سرعت گشتاور می شوند.

الکترو گیربکس افزاینده

در صنایعی که نیاز به دور بالا هست  مانند صنایع پالایشگاهی و مانند آن از این نوع گیربکس های صنعتی استفاده می شود که برخلاف الکتروگیربکس های کاهنده میزان سرعت را افزایش می دهند و به همان نسبت، میزان گشتاور را کاهش می دهند.

انواع الکتروگیربکس

به طور کلی الکتروموتور گیربکس دار ها بر اساس  شکل ها و کاربردهای مختلف تولید و روانه بازار می شوند که هر نوع از این گیربکس ها با نام متفاوتی در بازار شناخته میشود که انواع آن ها به شرح زیر می باشند:

 1.  هلیکال
 2. هلیکال شافت مستقیم
 3. هلیکال شافت عمودی
 4. الکتروگیربکس هلیکال شافت عمودی غیر هم راستا
 5. الکتروگیربکس حلزونی
 6.  خورشیدی

هلیکال

دسته ای از الکتروگیربکس های کم مصرف و کوچک می باشند که این نوع الکتروگیربکس ها در صنایع مختلفی از جمله صنایع تولید پلاستیک، سیمان، صنایع تولید لاستیک، خورد کننده ها، نقاله های انتقال مواد و… مورد استفاده قرار می گیرند.

الکتروگیربکس هلیکال

الکتروگیربکس های هلیکال شافت مستقیم

این دسته از الکتروگیربکس ها برای کاربرد های سنگین مناسب می باشند. این دسته از الکتروگیربکس ها با بکارگیری اطلاعات فنی بسیار دقیق با مشخصات مکانیکی بسیار دقیقی تولید می شوند و دارای ضریب انتقال قدرت بسیار بالا می باشند.

شافت مستقیم

هلیکال شافت عمودی

این دسته از الکترو گیربکس ها بیشتر در صنایع معدنی و در نقاله های انتقال مواد استفاده می شوند جهت محور محرک ورودی و محمور خروجی آنها بصورت متقاطع عمود برهم می باشد.

هلیکال شافت عمودی غیر هم راستا

این دسته از الکتروپمپ ها که به سختی و قابلیت های بارگذاری بالا معروف هستند و برای علملیات هایی با بار زیاد مناسب هستند و این دسته از الکتروگیربکس ها برحسب تعداد دنده ها و دندانه ها قابلیت تنظیم با شرایط دلخواه می باشند.

الکتروگیربکس حلزونی

دسته از الکتروگیربکس های صنعتی هستند که به سبب قابلیشان در کاهش چشم گیرشان در میزان سرعت دورانی ورودی و  ضریب تبدیل بسیار بالای آنها قابلی های وِزه ای دارند.

این دسته از الکتروگیربکس ها دارای یک شافت با قطر بالا که به صورت حلزونی دنده شده اند و منطق با دهنده های گیربکس کار می کنند. از این نوع الکتروگیربکس ها به صورت گسترده ای در صنایع معدنی و شیمیایی استفاده می شود.

الکتروگیربکس حلزونی

خورشیدی

این دسته از الکتروگیربکس ها که شافت مستقیم نیز میباشند به سبب طول عمر بسیار بالاشان دارای دقت عمل و کاربرد های ویژه بسیاری محبوب هستند که به سبب دقت بسیار بالایی که این دسته از الکتروگیربکس ها در حرکت دارند سبب کمترین آسیب به دیگر اجزای ماشین آلات متصل شده و راندمان کاری را نیز افزایش می دهند.

الکتروگیربکس خورشیدی

دسته بندی های مختلف دیگری نیز از انواع الکتروگیربکس ها وجود دارد که برحسب فاکتور های خاصی صورت می گیرد.

بیشتر بخوانید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.