فروشگاه پاسارگاد صنعت
فروشگاه پاسارگاد صنعت

راهنمای انتخاب و خرید بهترین برند پمپ آب خانگی

فهرست مطالب

آب مایع اساسی ومورد نیاز بشر است و از گذشته تا کنون انسان به دنبال ایده ای است که به راحتی و در کسری از ثانیه بتواند از این مایع گرانبها استفاده کند.

مدت زمان استفاده از پمپ ها به 2000 سال قبل از میلاد برمی گردد، اولین وسیله انتقال آب یک تیرچوبی بوده که به انتهای آن یک ظرف مانند چتر متصل بوده است.

یونانیان در اختراع پمپ آب و استفاده از آن در صدر اول قرار داشتند ، اختراع یونانیان به عنوان اصل بنیادین سیستم های اهرمی اختراع آب ثابت بود تا اینکه سیستم جدیدی توسط ارشمیدس اختراع شد که مهم ترین اختراع مکانیک در جهان باستان بود، این اختراع مکانیکی  معروف  به پیچ ارشمیدس که عملکرد بسیارآسان و کاربردی داشت.

پمپ آب خانگی از پر کاربرد ترین وسایلی است که این روزها در سیستم های آبرسانی منازل مورد استفاده قرار می گیرند . در این مقاله سعی کردیم تا انواع مختلف پمپ های خانگی را مرور کنیم.

نتیجه مطالب گفته شده این بود متوجه بشوید که پمپ آب از گذشته تا به امروز مورد استفاده قرار می گرفتند تغییری که در پمپ آب ایجاد شده است تغییردر نحوه عملکرد آنها از گذشته تا به امروز می باشد ،نیروی محرکه پمپ ها در ابتدا حیوانات ، انسان ها بوده است و بعد ازآن از آب و باد استفاده می شد در حال حاضر نیروی محرکه پمپ الکتروموتور و توربین بخار می باشد.

اجزای پمپ آب خانگی

مهم ترین عضو در یک پمپ بدنه و پروانه پمپ می باشد.

پروانه

پروانه پمپ خود از چند جزء مختلف تولید می شود.

توپی پروانه

توپی پروانه جایی است که با محور پمپ در تماس باشد و جهت اتصال به شافت دارای یک کلید است.

پره های پروانه

پره پروانه سبب جریان یافتن سیال به سمت محیط پروانه می شوند، و در اولین گام سیال بعد از اینکه به چشمه پروانه راه یافت به سمت پره ها پروانه هدایت می شود. هم چنین سبب افزایش انرژی جنبشی می شود.

 لفافه

از لفافه برای تشکیل دیوار جانبی پروانه استفاده می شود، در بعضی مواقع اصلا لفافه وجود ندارد و گاهی اوقات دو طرف پره های پروانه دارای لفافه می باشند و شاید تنها یک طرفه پره های پروانه لفافه داشته باشند.

چشمه پروانه

سیال در ابتدا وارد چشمه پروانه و سپس وارد پره های پروانه می شود. پروانه ها از نظر عملکرد به سه نوع تقسیم می شوند:

 • پروانه بسته (Closed)
 • پروانه نیمه باز(Semi Open)
 • پروانه باز(Open)

پروانه بسته

این مدل پروانه ها دارای راندمان بالایی نسبت به بقیه پروانه ها دارند و از دو طرف توسط دو صفحه بسته شده است.

پروانه نیمه باز و باز

کاربرد این دو مدل پروانه ها در پمپ هایی است که سیال با ویسکوزیته بالا و دارای ذرات جامد معلق هستند می باشد.

 

پروانه نیمه باز

پروانه بسته ، پروانه باز، پروانه نیمه باز به طور اختصاری توضیحی در مورد انواع پروانه ها بیان می کنیم. پروانه باز برای انتقال سیالات مخلوط مایع و جامد بکار می روند.

پروانه بسته برای انتقال مایع های تمیز و بدون ذرات شناور استفاده می شود. پروانه های باز در پمپ های محوری وپروانه بسته در پمپ های شعاعی بکار می روند.

پوسته پمپ

محل قرارگیری پروانه در داخل پوسته می باشد معمولا دو طرف پوسته به صورت باز طراحی می شود به علت اینکه سوار کردن پروانه امکان پذیر باشد،

وظیفه پوسته پمپ جمع آوری سیال از محیط پروانه می باشد.

انواع پوسته

 1. پوسته افشان
 2. پوسته یک پارچه
 3. پوسته حلزونی
 4. پوسته چند تکه

رینگ های سایشی پروانه و پوسته

به منظور جلوگیری از فرسایش پروانه و پوسته از رینگ های سایشی استفاده می کنند زیرا در بعضی از مکان ها پروانه وپوسته پمپ در تماس با یکدیگر قرار می گیرند که سبب فرسایش این دو قطعه می شود ،

به منظور رسیدن آسیب کمترو طول عمر بیشتر این دو قطعه از رینگ های سایشی استفاده می کنند، با اینکار در صورتی که سطح تماس بین پروانه وپوسته دچار فرسایش بشود نیازی به تعویض پروانه و پوسته دیگر نیست و با تعویض رینگ سایشی می توانید دوباره به حالت اول برگردد.

انواع رینگ های سایشی

 1. رینگ سایشی ساده
 2. رینگ سایشی L شکل
 3. رینگ سایشی پله ای
رینگ سایشی ساده

از رینگ های سایشی ساده برای پمپ آب که با فشار پایین کار می کنند استفاده می شوند

رینگ سایشی L شکل

از رینگ های سایشی L شکل برای پمپ اب که عملکرد آنها با فشار متوسط است استفاده می شود.

رینگ سایشی پله ای

برای پمپ های که عملکرد آنها براساس فشار بالا است استفاده می شود.

شافت

یکی از وظایف شافت پمپ اعمال گشتاور در حین کار پمپ آب و ایجاد یک محافظ برای پروانه و دیگر اجزای پمپ آب می باشد. عواملی که باعث تخریب شافت پمپ می شود،

تنش های هستند که در راستای پیچیشی ، محوری وخمشی برپمپ وارد می شوند ، یکی ارتعاش و دیگری سرعت بحرانی است.

یکی از اجزا گران قیمت پمپ ها شافت ها می باشنداز شافت ها باید در برابر  ساییدگی ، زنگ زدگی وخوردگی محافظت کنیم یکی از روش های محافظت از شافت استفاده از بوش شافت است بوش شافت ها برروی شافت ها قرار می گیرندو  باعث می شود شافت ها سالم بمانند.

 

بهترین پمپ

از دیگر عواملی که باعث جلوگیری از خرابی شافت می شود،می توانید از سوراخ هایی که سبب تعادل نیروی محوری وارد برشافت می شود در پروانه پمپ آب استفاده کنید.

هم چنین می توانید از پره های که پشت پروانه قرار می گیرندد استفاده کنید، برای سالم ماندن شافت در پمپ های سانتریفیوژ از یاتاقان های کف گرد استفاده می شود.

سیستم آب بندی پمپ آب خانگی

برای اینکه هوا به داخل پمپ آب خانگی نشت نکند و یا اینکه سیال از پمپ خارج نشود یکسری از قسمت های شافت پمپ را آبندی می کنیم. سیستم آبندی در دو نوع ، پکینگ و مکانیکال سیل موجود است ، اجزای سازنده سیستم آبندی پکینگ از 3 قسمت کاسه نمد ،لایی و کلاهک آبندی تشکیل شده است.

انواع پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی شامل سه مدل مختلف است که هر کدام از این مدل ها انواع مختلفی دارند:

 1. پمپ های سانترفیوژ ( بشقابی )
 2. پمپ های جتی
 3. پمپ های محیطی

پمپ آب خانگی در انواع مختلفی تولید و به فروش می رسد که از جمله انواع مختلف این محصول می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. پمپ های آب خانگی نیم اسب بخار محیطی و بشقابی
 2. پمپ های آب خانگی یک اسب بخار محیطی و بشقابی
 3. پمپ های آب خانگی یک اسب دو پروانه
 4. پمپ های آب خانگی یک و نیم اسب بخار دو پروانه
 5. پمپ های آب خانگی دو اسب دو پروانه
 6. پمپ های آب خانگی یک اسب بخار جتی

هر یک از انواع پمپ ها به منظور افزایش فشار و شدت جریان آب در ساختمان ها و خانه ها مورد استفاده قرار داده می شوند از این رو کیفیت و کارایی محصول برای نتایج مثبت عملکرد آن از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد.

ولتاژ پمپ های خانگی به دو حالت تک فاز و سه فاز دسته بندی شده و هریک از این پمپ ها با تفاوت های ویژه دارای عملکردهای مختلفی می باشند.

برای مثال پمپ های سه فاز در مقایسه با پمپ های یک فاز طول عمر بیشتری داشته و مصرف برق پایینی را به دنبال خواهد داشت به همین دلیل استفاده از پمپ های سه فاز برای ساختمان های که دارای برق سه فاز هستند گزینه ایده آلی می باشند.

پمپ آب خانگی ایرانی

پمپ آب خانگی ایرانی شامل برندهایی است که معروف ترین و پر مصرف ترین آنها در زیر اشاره شده است :

 • پمپ الکتروژن
 • پمپ پنتاکس
 • پمپ دیزل ساز
 • پمپ لئو
 • پمپ استریم

درحالت کلی پمپ آب خانگی از نوع پمپ سانتریفوژ یا گریز از مرکز می باشند و عملکرد چهار برند بالا نیز براساس نیروی گریز از مرکز است.

پمپ های سانتریفیوژ (Centrifugal Pump)

پمپ سانتریفیوژ

پمپ های بشقابی یا سانتریفیوژ با استفاده از نیروی گریز از مرکز سبب افزایش فشار آب یا سیال ورودی به آن می شود.

پمپ های بشقابی از پرکاربردترین و متداول ترین انواع پمپ در مصارف خانگی و صنعتی می باشد به طوری که در 90 درصد کاربری ها از پمپ های بشقابی استفاده می شود.

علت استقبال فراوان مصرف کننده ها از پمپ های بشقابی سادگی و هزینه ی پایین نگهداری و بهره برداری و تعمیرات راحت این پمپ ها است.

ساختار داخلی پمپ های بشقابی یا سانتریفیوژ به گونه ای است که تشکیل شده از یک یا چند پروانه که اصطلاحا Impeller نام دارد و تعدادی پره منحنی شکل که به Vane معروف هستند.

چرخش سریع پروانه که گردش پره ها را به دنبال دارد سبب ایجاد نیروی گریز از مرکز به سیال داخل پمپ شده که این نیرو افزایش فشار سیال را در دهانه ی خروجی پمپ به دنبال دارد.

شکل شماتیک عملکرد پمپ های بشقابی یا سانتریفیوژ در شکل زیر نمایش داده شده است.

 

نیروی گریز از مرکز

از نکات مهمی که باید در استفاده از پمپ های بشقابی توجه فراوان کرد پر بودن محفظه داخل پمپ از آب است زیرا وجود هوا در آب باعث کاهش عملکرد و مشکلات فراوان برای پمپ می شود.

پمپ سانتریفوژ به پمپ گریز از مرکز معروف می باشند و عملکرد آنها براساس نیروی گریز از مرکز است ،منظور از نیروی گریز از مرکز چیست؟

زمانی که پره ی پمپ آب شروع به حرکت می کند سیال درون پمپ آب تحت دوران قرار می گیرد سپس سیال توسط نیروی گریز از مرکز به سمت اطراف پمپ آب کشیده می شود دوباره سیالی جایگزینی سیال قبلی می شود که سیال جایگزینی باید فشاری برابر اتمسفر یا حتی بیشتر از اتمسفر داشته باشد.

پمپ سانتریفوژبرای اینکه شافت وپروانه را بتوانند به حرکت درآورند از نیروی الکتروموتور استفاده می کنند ، به این صورت که موتور انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی و انرژی مکانیکی را به انرژی جنبشی تبدیل می کند ،به این صورت که شافت و پروانه تحت دوران قرار می گیرد.

زمانی که یک پمپ آب سانتریفوژ را مورد ارزیابی قرار می دهید باید به چهار نمودار توجه فرمایید این چهار نمودار توسط کارخانه سازنده این پمپ ها ارائه می شود.

این منحنی ها عبارتنداز:

 1. منحنی  H-Q
 2. منحنی  P-Q
 3. منحنی-Q ɲ
 4. منحنی NPSH-Q

 پمپ پنتاکس

شرکت پنتاکس یک کمپانی ایتالیایی که با بهره گیری از فناوری روز دنیا با اتکا برعلم ودانش مهندسی محصولات خودرا طراحی و تولید می کند.

اصولا از پمپ آب خانگی برای افزایش فشار سیال و یا انتقال سیال استفاده می شود که پمپ خانگی محیطی پنتاکس ایتالیا گزینه ای مناسبی در مصارف خانگی می باشد.

کمپانی پنتاکس ازشرکت های تولید پمپ است که در این زمینه قدمت دیرینه ای دارد و هم چنین پیشتاز در صنعت تولید پمپ آب خانگی می باشد که در ایران نیز نمایندگی ر سمی دارد.

رایج ترین پمپ های مورد استفاده در مصارف خانگی و کاربردهای صنعتی پمپ خانگی محیطی است و پمپ های تولیدشده توسط شرکت پنتاکس با کیفیت ودر نمونه خود منحصر به فرد می باشند.

به دلیل تحریم های خارجی یکسری محدودیت ها برای واردات پمپ های ایتالیای پنتاکس وجود دارد به همین علت بسیاری از مصرف کنندگان پمپ آب خانگی به سمت پمپ خانگی ایرانی و چینی روی آورد.

انواع پمپ آب خانگی پنتاکس

 • پمپ آب محیطی
 • پمپ آب بشقابی
 • پمپ آب جتی
 • پمپ آب لجنکش

پمپ های جتی (Jet Pump)

پمپ جتی

نحوه ی عملکرد پمپ های جتی همانند پمپ های بشقابی بوده با این تفاوت که پمپ های جتی دارای خاصیت خودمکشی (Self-Priming) بوده و به همین علت وجود مقداری هوا به همراه آب مشکلی برای این پمپ ایجاد نمی کند و پمپ می تواند آن را تحمل کند.

خاصیت خودمکشی (Self Priming) در پمپ های جتی سبب می شود تا این پمپ ها بتوانند آب با ارتفاع پایین تر از سطح پمپ را نیز مکش کند.

در نهایت برای مقایسه ی دو پمپ بشقابی و جتی می توان گفت که دبی پمپ های جتی نسبت به پمپ های بشقابی کمتر است،ولی هد این پمپ ها در دبی های پایین،بیشتر است.

پمپ های محیطی (Peripheral Pump)

 

پمپ محیطی پنتاکس

پمپ های محیطی شبیه پمپ های بشقابی هستند با این تفاوت که پمپ های محیطی از نوع پمپ های توربینی بوده و طوری ساخته شده اند که در دبی های پایین امکان افزایش فشار را فراهم می کنند.
در واقع تفاوت بزرگ پمپ های محیطی با پمپ های سانتریفیوژ (بشقابی) در نوع پروانه های پمپ است. به طوری که در دو طرف محیط پروانه پمپ های محیطی، تعداد فراوانی پره یا Vane قرار دارد که در این کانال در حال دوران هستند.

برای درک بهتر عملکرد پمپ های محیطی به شکل های زیر توجه کنید.

پمپ محیطی

پمپ محیطی

با توجه به شکل سیال ورودی از سمت دهانه ی مکش وارد بخش پره های پروانه شده و با چرخش پره ها در کانال محیطی پمپ، سیال با سرعت بیشتر از دهانه ی دهش خارج می شود.

 

دهانه مکش

در پمپ های بشقابی، سیال پس از وارد شدن به پمپ،فقط با یکبار عبور از شیار های روی پروانه از پمپ خارج می شود.

در صورتی که در پمپ های محیطی، سیال به دفعات زیاد قبل از خروج از دهانه ی دهش در بین پره های اطراف پروانه و کانال پمپ زیر فشار و چرخش سریع قرار گرفته و مادامی که حرکت رو به جلو دارد ،فشار آن افزایش می یابد.

 

پروانه پمپ

با توجه به تمام نکات گفته شده و عملکرد پمپ های محیطی، مهم ترین ویژگی این پمپ ها به شرح زیر است :

 1. پمپ های محیطی برای کاربری هایی با فشار بالا و دبی کم کاربرد دارد.
 2. پمپ های محیطی توانایی جابجایی گاز یا هوا به همراه آب را دارد در صورتی که پمپ های بشقابی این امکان را ندارند.
 3. مقدار ارتفاع مکش مثبت خالص (NPSH) پمپ های محیطی کمتر از پمپ های بشقابی است.

در نهایت استفاده از پمپ های محیطی در دبی های کم و هد بالا نسبت به پمپ های بشقابی ارجحیت دارند.

آب خانگی محیطی پنتاکس با سری PM

از پمپ آب محیطی برای افزایش فشار آب سرد وگرم در مصارف خانگی و مصارف ساده در صنعت استفاده می شود. هم چنین انتقال سیالات که از نظر خواص فیزیکی وشیمیایی مشابه به آب می باشند و برای پشتیبانی از دستگاه های صنعتی مثل دیگ بخار و… استفاده می شود.

از پمپ های محیطی برای انتقال آب در زمین های کشاورزی و باغی برای مسافت های طولانی نیز استفاده می شود.

جنس بدنه پمپ خانگی محیطی پنتاکس از چدن ضدزنگ  ودر بعضی مواقع برنجی می باشد پروانه پمپ برنجی و شافت موتور از جنس استینلس استیل AISI 416  است.

محدوده دمای پمپ محیطی پنتاکس بین 0 تا 90 درجه سانتی گراد می باشد، پمپ محیطی پنتاکس دارای کلاس حرارتی F  می باشد، مکش پمپ خانگی پنتاکس محیطی بین 6 تا 9 متر می باشد.

پمپ بشقابی پنتاکس با سری CM

از پمپ بشقابی پنتاکس برای مصارف خانگی استفاده می کنند، به علت دبی یا همان آبدهی (منظور ا ز دبی مقدار جریانی است که پمپ آب خانگی در یک دقیقه می توانند پمپاژ کند).

علاوه بر این از پمپ بشقابی پنتاکس، برای ساختمان های مرتفع با تعداد واحدهای زیاد نیز می توان استفاده کرد. جنس بدنه پمپ آب خانگی پنتاکس سری CM از چدن ضدزنگ می باشد.

اصولا جنس پروانه این پمپ ها از چدن ضدزنگ ،برنج یا استینلس استیل است، مکانیکال سیل این پمپ از سرامیک /گرافیت ،جنس شافت پمپ استینلس استیل AISI 304 است.

پمپ جتی پنتاکس

پمپ جتی به عنوان سیستم خودمکش دیگ های بخار، ساختمان ، باغی ، سیستم های آبرسانی برای مصارف صنعتی و کشاورزی استفاده می شوند.

پمپ لجنکش پنتاکس با سری DX

برای انتقال سیالات همراه با مواد جامد بستگی به قطر پروانه این ذرات می توانند قطری بین 0.5 تا 2 سانتی متر داشته باشند و برای انتقال سیالاتی که همراه با ذرات جامد با قطر  بیشتر از 2.8 میلی متر مناسب نیست.

هم چنین کاربرد دیگر این پمپ آب برای زهکشی در ساختمان سازی میشود نام برد.جنس بدنه این پمپ آب از استینلس استیل می باشد هم چنین شافت پمپ های لجنکش پنتاکس از استینلس استیل 403 است.

بیشترین مقداری آبی که پمپ می تواند درآن غوطه ور شود 5 متر می باشد، دمای سیال ورودی به پمپ لجنکش پنتاکس نباید بیشتر از 40 درجه سانتی گراد بشود. پمپ های لجنکش پنتاکس دارای کلاس حرارتی F می باشند.

پمپ آب خانگی دیزل ساز

شرکت دیزل ساز یک کمپانی ایرانی است که نماینده رسمی پمپ آب خانگی پنتاکس در ایران می باشد این کمپانی ایرانی توانسته است با استفاده از قطعات اصلی پنتاکس این پمپ را با همان کیفیت وهمان طراحی تولید کند لازم به ذکر است پمپ های تولید شده کمپانی پنتاکس با گارانتی اصلی وارد بازار می شوند.

در حال حاضر شرکت پمپ دیزل ساز قابلیت تولید انواع پمپ آب خانگی و صنعتی ایرانی را دارد. کمپانی دیزل ساز یکی از بهترین تولیدکنندگان پمپ خانگی می باشد پمپ دیزل ساز علاوه بر این که در ایران به عنوان یک کمپانی معتبر شناخته شده است درخارج از کشور نیز یک برند معتبر است.

پمپ آب دیزل ساز جهت مصارف خانگی و صنعتی تولید می شود و از جمله پمپ های پر مصرف خانگی میتوان به محیطی، بشقابی و جتی اشاره کرد.

الکترو پمپ خانگی محیطی دیزل ساز

از الکترو پمپ آب خانگی محیطی دیزل سازبرای مصارف خانگی کوچک استفاده می کنند. برای مصارف صنعتی که کاربردهای آسانی دارند می توانید از پمپ خانگی محیطی دیزل ساز استفاده کنید،

هم چنین برای پشتیبانی ازتجهیزات صنعتی نیز کاربرد دارد جنس بدنه پمپ محیطی دیزل ساز از چدن ریخته گری شده است ، جنس پروانه پمپ از برنج و شافت پروانه نیز از استینلس استیل می باشد.

سیال مورد استفاده در پمپ محیطی دیزل ساز می تواند محدوده ای دمای بین 0 تا 90 درجه سانتی گراد را داشته باشد.

الکترو پمپ بشقابی دیزل ساز

از الکتروپمپ خانگی و بشقابی دیزل ساز برای مصارف خانگی و هم چنین ساختمان ها استفاده می شود. دبی پمپ آب بشقابی دیزل ساز از پمپ محیطی این برند بیشتر است و می توانند مقدار جریان بیشتری را تامین کنند این در حالی است که مقدار هد آنها کمتر است.

همچنین می توانید برای مصارف صنعتی و ابیاری زمین های کشاورزی و مزارع از پمپ های بشقابی دیزل ساز استفاده کنید. جنس بدنه  الکتروپمپ بشقابی دیزل ساز از چدن ریخته گری است،

جنس پروانه پمپ آب خانگی دیزل ساز ازنوریل و یا برنجی می باشد ،جنس شافت این پمپ ها  از استینلس استیل است.

دمای سیال مورد استفاده در الکتروپمپ های بشقابی دیزل ساز بین محدوده 0 تا 50 درجه سانتی گراد است ، سیالی با بیشتر از این دما استفاده نکنید زیرا ممکن است به پمپ آسیب بزند.

الکترو پمپ خودمکش دیزل ساز

از الکتروپمپ جتی دیزل ساز برای سیستم های خودمکش و همچنین  تخلیه چاه ها و حوضچه های با عمق کم استفاده می شود.

یکی دیگر از کاربردهای پمپ آب خود مکش دیزل ساز برای انتقال آب  مصارف خانگی و ساختمان های با ارتفاع کم وهم چنین برای انتقال سیالات که از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی مشابه به آب هستند استفاده می شوند،

برای پشتیبانی از تجهیزات صنعتی مانند دیگ بخار ، آبیاری زمین های کشاورزی و باغی نیزمناسب است.

جنس بدنه الکتروپمپ های خودمکش دیزل ساز مانند بقیه پمپ آب های این برند از چدن ریخته گری شداست،

پروانه پمپ ازنوریل یا برنج تشکیل شده است، جنس شافت از استینلس استیل می باشد. دمای سیال ورودی به الکتروپمپ های خود مکش دیزل ساز بین 0 تا 50 درجه سانتی گراد باید باشد.

پمپ آب خانگی لئو

شرکت لئو LEO یک کمپانی تولید کننده پمپ می باشد که در سال 1995 در چین تاسیس شد اگر بخواهیم از ده تولید کننده معتبر و شناخته شده در جهان اسمی بیاوریم قطعا نام کمپانی لئو LEO در آنها خواهد درخشید،

کمپانی لئو به عنوان یک برند معتبر در زمینه تولید پمپ آب خانگی و صنعتی در کشور های اروپایی ،آمریکایی و خاورمیانه شناخته شده است و درحال حاضر کمپانی لئو محصولات خود را به 120 کشور مختلف ارسال می کند.

کمپانی لئو LEO محصولاتی با کیفیت وگارانتی معتبر وارد عرصه بازار می کند و در جشنواره بین الملی کیفیت محصولات رتبه اول را از آن خود کرد.

کمپانی پمپ لئو Leo انواع مختلف پمپ های خانگی را تولید می کند و یکی از بزرگترین تولید کنندگان پمپ های آبی خانگی است.

انواع پمپ آب لیو

 1. پمپ آب خانگی محیطی  APm
 2. پمپ بشقابی ACm
 3. پمپ جتی AJm
 4. پمپ کف کش XQS

پمپ های محیطی با سری APM لئو

پمپ آب محیطی لئو LEO برای مصارف خانگی از جمله پمپاژ کردن مایعات سرد و گرم هم چنین انتقال سیالات مشابه به آب از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی مناسب است.

پمپ های محیطی لئو دارای حجم و وزن کمی هستند که حمل ونقل را آسان می کنند، اصولا جنس پروانه پمپ آب محیطی لئو سری APM از جنس برنجی می باشد.

به دلیل دارا بودن هد و دبی مناسب امکان استفاده جهت تامین آب جهت مصارف خانگی ،شهری، صنعتی وتجاری کاربرد دارد.

از پمپ آب محیطی برای پمپ تزریق دیگ بخار نیز می توانیداستفاده کنید. جنس بدنه پمپ آب محیطی از چدن ضدزنگ است که با استفاده از عملیات الکتروفیوز ین پمپ ها ضد زنگ می شوند،

از این رو در محیط های مرطوب نیز میتوان از این پمپ ها استفاده کرد. هم چنین پمپ های محیطی برای سیستم های تهویه مطبوع، مزارع و برای کاربردهای آسان صنعتی استفاده می شود.

پمپ آب بشقابی با  سری ACm  لئو

پمپ های بشقابی لئو سری ACm از نوع بشقابی  در نوع تکفاز و سه فاز تولید می شوندکه در نوع تکفاز قابلیت اجرا شدن با برق شهری را دارند، پمپ های بشقابی دارای دو سال گارانتی رسمی می باشند.

پمپ های بشقابی لئو سری ACM به دلیل اینکه پروانه های آنها از نوع استیل AISI 304 می باشد صدای کمتری را تولید می کنند و هم چنین به دلیل هد و دبی بسیار بالا مورد استفاده در ساختمان های مرتفع با ارتفاع زیاد می باشند.

پمپ جتی AJm لئو

پمپ های AJm در نوع تکفاز طراحی و تولید می شود که در نوع تکفاز قابلیت اجرا شدن با برق شهری را دارد و برای انتقال سیالات تمیز و غیرخورنده استفاده می شود منظور از سیالات غیر خورنده سیالاتی است که با فلز استفاده شده دربدنه و پوسته  پمپ آب واکنش نشان نمی دهند.

پمپ آب جتی برای تخلیه چاه هاو حوضچه های با عمق کم نیز استفاده می شود، پمپ های جتی توانایی مکش آب تا عمق 8 متر را دارند.

پمپ آب کفکش  با سری XQS لئو

از پمپ آب کفکش برای مصارف خاص شهری استفاده می شود اعم از آبیاری زمین های کشاورزی (مزارع )و باغی که دارای مسافت طولانی هستند،

کشیدن آب از چاه های شهری ،برای آبیاری مزارع و زهکشی ، برای آبیاری باغ ها و تهیه آب برای باغچه ها، از چاه ها و زهکشی برای انباشته کردن آب در مصارف صنعتی ، هم چنین تهیه آب و زهکشی برای  ساختمان ها و تهیه آبمورد نیاز برای دامداری ها و گشتارگاه نیز استفاده می شود.

به طور کلی برای مکان هایی که نیاز است پمپ در آب غوطه ور بشود مثل استخرها وچاه ها استفاده می شود. پمپ آب سری XQS به علت اینکه بدنه آن ها از استیل تولید شده است حتی برای مصارف خوراکی نیز می توانید از این کفکش استفاده کنید به عنوان نمونه برای پمپاژ کردن شیرو یا هر سیالی که از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی مشابه به آب باشد.

جنس بدنه پمپ کفکش از استنیل استیل می باشد وتا عمق 5 متری می تواند درآب فرو برود،

بیشترین درجه حرارت سیال مورد استفاده در پمپ 40 درجه سانتی گراد است ونباید از سیالی که درجه حرارت بیشتری دارد استفاده شود زیرا ممکن است به سیل مکانیکی پمپ آسیب بزند.

محدوده PH مایع مورد استفاده بین 4 الی 10 باشد همان طور که می دانید اسیدی ترین  مایعات دارای PH صفر می باشند و هرچی به سمت عدد 7 نزدیک می شویم مقدار اسیدی بودن مایع کاسته و مایع حالت بازی به خود می گیرد تا جای که عدد 14 بازی ترین حالت یک مایع است.

پمپ ارزان استریم چینی

پمپ چینی استریم، در سری الکترو پمپ های سانتریفیوژ سری SCS، با دامنه توان 1 تا 3 اسب بخار و هد تا 17 متر، سری SHF با همین توان و هد تا 24 متر، سری S1DK , S2DK با همین توان و هد تا 34 متر، سری PW-139EA که با توان کمتر از نیم اسب بخار، هد تا 35 متر البته با دبی پائین (حدود 2.4 متر مکعب بر ساعت) فراهم می نماید.

پمپ سری PH90 نیز، با توان کم هد بالا برای دبی های کم فراهم میکنند. مشابه تا سری جتی SJET 100L با هد 50 متر و سری SQB60 – SDB 60 نیز با هد 35 متر عرضه می شوند.

پمپ بشقابی استریم سری SCM 22 و پمپ بشقابی سری SCM10 استریم هد کمتر ولی دبی بیشتری (تا 6.3 متر مکعب بر ساعت) فراهم میکنند.

پمپ استریم چینی

در بین پمپ های چینی، برند استریم، محصول ارزان قیمت محسوب می شود، که از لحاظ کیفیت، قادر به رقابت با محصولات اروپایی (مثل پنتاکس) نیست.

بیشتر بخوانید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.