فروشگاه پاسارگاد صنعت
فروشگاه پاسارگاد صنعت

فرق موتور کولر 1/2 با 3/4

فهرست مطالب

در این مقاله موارد زیر مورد بررسی قرار می گیرد:

 • موتور کولر
 • مشخصات دینام کولری
 • تفاوت و فرق موتور کولر 1/2 با 3/4
 • راهنمای خرید موتور کولری
 • بهترین برند موتر کولر آبی
 • موتور کولر موتوژن
 • موتور کولر الکتروژن

الکتروموتور کولری

الکتروموتور کولری با تبدیل کردن نیروی برق به حرکت مکانیکی  باعث به چرخش درآمدن موتور کولر و در نتیجه ایجاد سرما می شود. الکتروموتور کولری به دینام کولری نیز معروف است.

استفاده ی روز افزون کولر آبی در مناطق خشک و نیمه خشک ایران مخصوصا در ماه های میانی تابستان باعث شده است که استفاده از موتور کولر و پمپ آب کولر افزایش یافته است.

شرکت های بسیاری در ایران از جمله الکتروژن و موتوژن که دو برند معروف و باکیفیت ایرانی هستند اقدام به تولید دینام کولری نمایند.

موتور کولر آبی

مشخصات الکتروموتور کولری

دینام کولر یک الکتروموتور AC تکفاز است که بر اساس قدرت موتور به ترتیب از کمترین تا بیشترین قدرت به سه دسته تقسیم می شوند.

ظرفیت موتور بر حسب فوت مکعب بر دقیقه قدرت موتور بر حسب اسب بخار
3500 تا 4000 1/3
4500 تا 5000 1/2
6500 تا 7000 3/4

مشخصات فنی موتور کولری

 • موتور های کولر آبی همگی از نوع دو دور سرعت (کند و تند ) هستند، یعنی هم می توانند در دور تند با سرعت 1500 دور در دقیقه و هم در دور کند با سرعت 900 دو در دقیقه کار کنند.
 • دینام کولری عموما با فریم 52 تولید می شود، بدنه آن ها از جنس فولاد است و پوشش آن رزین است که به موتور کمک میکند تا رطوبت داخل کولر باعث خوردگی آن نشود.
 • الکتروموتور های کولری عموما دارای درجه حفاظت IP22  می باشند.

فرق موتور کولر 1/2 با 3/4

توان 1/3 مناسب کولر های 3000، 1/2 مناسب کولر های 400 تا 5500، و 3/4 اسب بخار مناسب کولر های 6500 تا 7000 تولید می شوند که رایج ترین آن ها توان 1/2 و 3/4 است.

در این بین کولر های آبی با موتور 3/4 اسب بخار  قویترین موتور کولر آبی محسوب می شوند که بهترین گزینه برای کولر هایی با بالاترین ظرفیت هستند.

راهنمای خرید موتور کولر آبی

انتخاب موتور کولر باید متناسب با ظرفیت دستگاه باشد.استفاده ی موتور کولر بالاتر از ظرفیت دستگاه علاوه بر صرف هزینه ی بیشتر برای خرید باعث به صدا درآمدن قطعات داخلی دستگاه در دراز مدت میشود.

هم چنین استفاده از موتور کولر کم تر از ظرفیت دستگاه زمینه ساز داغ کردن و حتی آتش گرفتن کولر آبی شده و در نهایت موتور سوختن موتور رو تسریع می بخشد.

با وجود این که بر روی برچسب الکتروموتور تمامی مشخصات مربوط به قدرت الکتروموتور ذکر شده است اما از روی ظاهر موتور کولر آبی میتوان به قدرت اسب آن پی برد.

به این صورت که موتور های کولر 1/3 با دسته ی قرمز،1/2 دسته ی سفید و 3/4 دسته سبز رنگ به راحتی قابل شناسایی هستند.

خرید موتور کولری

بهترین برند های موتور کولر آبی

دو شرکت الکتروژن و موتوژن به عنوان بهترین برند های تولید کننده ی موتور کولری در ایران شناخته شده هستند.

این دو برند از لحاظ کیفیت کاملا باهم برابر هستند و سیم پیچ هر دو از جنس آلیاژ مس است اما هر کدام از این برند ها یک سری مزایا و معایبی را نیز دارا هستند.

مزایا و معایب موتور کولر آبی موتوژن

 1. از مزایای موتور کولر موتوژن می توان به نیروی گشتاور بالا در دو نوع دو دور و تک دور اشاره کرد.
 2. فریم موتور کولری موتوژن از فولاد با لایه ای از پلی استر جهت جلوگیری از ساییدگی و خوردگی در محیط کاملا مرطوب طراحی شده است.
 3. یاتاقان های این موتور از نوع بلبرینگ است که باعث میشود موتور با صدای کم و قدرت بالا کار کند.
 4. در صورت خرابی قطعات به راحتی میتوان قطعات جایگیزین رو از بازار خریداری کرد.
 5. از معایب برند موتوژن میتوان به عدم وجود پایه یا براکت برای نصب اشاره کرد و شما میتوانید پایه ی الکتروموتور را به صورت جدا از سایت پاسارگاد صنعت تهیه کنید.

مزایا و معایب موتور کولر آبی الکتروژن

موتور کولری الکتروژن

 1. الکتروموتور های کولری الکتروژن دو سر بلبرینگ هستند یعنی به جای یاتاقان در دو سر شفت از بلبرینگ استفاده شده است که این مهم باعث افزایش راندمان موتور و مصرف برق کم تر می شود.
 2. بر روی الکتروموتور الکتروژن یک خازن محافظ (قطع کن) طراحی شده است که باعت میشو دینام در صورت پاشش آب و یا نوسانات برق خاموش شود و نسوزد.
 3. الکتروموتور کولری الکتروژن میتوان به طراحی استاندارد همراه با پایه اشاره کرد.
 4. هر دو برند الکتروژن و موتوژن شامل 24 ماه گارانتی تعویض واقعی در صورت سوختن موتور به دلایلی به جز ریختن آب بر روی آن می باشد.
 5. از معایب دینام کولری الکتروژن می توان به این مورد اشاره کرد که در صورت خرابی قطعات نمیتوان قطعات جایگرین رو از بازار خریداری کرد.

بیشتر بخوانید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.