فروشگاه پاسارگاد صنعت
فروشگاه پاسارگاد صنعت

الکتروموتور ضد انفجار ؛ آشنایی با محل استفاده و انواع آن

محصولات ما

قیمت الکتروموتور ضد انفجار

فهرست مطالب

برای جلوگیری‌ از خطر، در کارخانه‌هایی که‌ در معرض گازها یا مواد آتش‌زا هستند از الکتروموتور ضد انفجار استفاده می‌شود. سالانه صدها آتش‌سوزی‌ در کارخانه‌ها به دلیل عدم وجود تجهیزات مناسب رخ می‌دهد. بنابراین خرید دستگاه‌های ایمن مخصوصا در محیط‌های پرخطر در صنایع مختلف ضروری است.

برای پیشگیری از خطر آتش‌سوزی خرید الکتروموتور ضد انفجار توصیه می‌شود؛ زیرا در محیط‌هایی که وجود مواد محترقه زیاد است، احتمال آتش‌سوزی بر اثر یک جرقه در‌ موتور الکتریکی بسیار بالاست. این موتورها به دلیل افزایش سطح ایمنی مخصوصا در محیط‌‌های بسته کارخانجات بسیار کاربردی هستند. در ادامه به تعریف جامع و انواع و کاربرد الکتروموتور ضد انفجار می‌پردازیم‌.

الکتروموتور ضد انفجار چیست؟

سالانه آتش سوزی‌های بسیاری در کارخانه‌ها رخ می‌دهد. اگر اخبار آنها را پیگیری کنیم متوجه می‌شویم که دلیل اصلی این آتش‌سوزی‌ها استفاده از تجهیزاتی با ایمنی پایین است. به طور مثال یک الکترو موتور می‌تواند باعث آتش‌سوزی گردد؛ زیرا این دستگاه شامل قطعات متحرک است که گرما تولید می‌کنند. این قطعات در صورت کار بیش از حد باعث ایجاد جرقه می‌شوند‌ و خطر آتش سوزی را افزایش می‌دهند. موتورهای ضد انفجار  به طور خاص برای حذف این خطرات طراحی شده اند.‌‌

الکتروموتور ضد انفجار یک نوع موتور الکتریکی هستند که از یک محفظه ضد انفجار به همراه یک فن بزرگ خنک کننده تشکیل شده‌اند تا از انفجار آنها جلوگیری نمایند. این موتورها اغلب کاربرد صنعتی دارند و مخصوص صنایعی هستند که احتمال آتش‌سوزی به دلیل وجود مواد و گازهای آتش‌زا در آنها بیشتر است.

الکتروموتور ضد انفجار

موتور الکتریکی ضد انفجار در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟

این نوع از الکتروموتورها بیشتر‌ در محیط‌های زیر استفاده می‌شوند:

 • محیط‌هایی که حتی در شرایط عادی خطرناک هستند‌‌. به عنوان مثال در کارخانه‌هایی که ذرات معلق قابل اشتعال یا مایعات محترقه تولید می‌شوند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • محیط‌هایی که در شرایط غیرعادی خطرناک می‌شوند. به عنوان مثال اگر پارگی و ترکیدگی منجر به ریزش یا نشت مواد قابل اشتعال شود، آن منطقه جزو مکان‌های خطرناک محسوب می‌شود.
 • محیط‌های حاوی گازهایی که به طور خودکار مشتعل می‌شوند و باعث انفجار می‌گردند. بنزین یک نمونه رایج از این گازها است.
 • مکان‌هایی که شامل وجود منابع قابل آتش‌سوزی مانند غلات و زغال سنگ هستند.
 • مکان‌هایی که شامل وجود الیاف قابل اشتعال مانند بریده‌های پارچه و چوب است.‌‌

چرا از الکتروموتورهای ضد انفجار استفاده می‌شود؟

به دو دلیل احتمال رخ دادن آتش‌سوزی در یک موتور الکتریکی وجود دارد که اگر از موتور الکتریکی ضد انفجار استفاده شود؛ این احتمال کاهش می‌یابد. این دو دلیل عبارتند از:

 • جرقه‌های ناشی از موتورهای الکتریکی می‌توانند باعث انفجار در محفظه موتور شوند. این جرقه‌ها می‌توانند گردوغبار یا مایع موجود در هوا را آتش زده و منجر به انفجار شدیدتری می‌شود.‌‌
 • زمانی‌که دمای موتور الکتریکی در اثر نیروهای داخل آن گرم می‌شود و با دمای احتراق مواد قابل اشتعال انباشته شده در کارخانه برابر می‌شود، انفجار رخ می‌دهد.

یک موتور زمانی ضد انفجار تلقی می‌شود که به شیوه‌ای تخصصی طراحی شده باشد و بتواند هرگونه آتش‌سوزی یا انفجار داخلی را بدون پخش شدن در سرتاسر تاسیسات مهار کند.‌‌

ضریب ایمنی الکتروموتور چیست؟

الکتروموتورهای ضد انفجار براساس کارکرد خود دارای ضرایب ایمنی مختلفی هستند که در ادامه به معرفی چند نوع از آن‌ها می‌پردازیم:

موتور‌ ضد انفجار با ضریب ایمنی  Exd

در این نوع موتور از یک محفظه ضد اشتعال برای مقاومت در برابر انفجار داخلی موتور استفاده می‌گردد. که به‌وسیله‌ی آن جرقه‌ها یا شعله‌های خطرناک نمی‌توانند به محیطی که قابلیت  اشتعال دارند، برسند.

 موتور ضد انفجار با ضریب ایمنی Exp

در این موتورها‌ برای جلوگیری از ورود گاز، بخار، گرد و غبار قابل اشتعال و جلوگیری از احتراق احتمالی از فشار داخل محفظه استفاده می‌شود.

موتور ضد انفجار با ضریب ایمنی Exi

در این نوع الکتروموتور، انرژی الکتریکی در تجهیزات به سطحی کمتر از سطحی که ممکن است باعث اشتعال شود، می‌رسد.

موتور ضدانفجار با ضریب ایمنی Exm

در این نوع موتورها، تجهیزات الکتریکی که به طور بالقوه می‌توانند باعث اشتعال شوند درون یک ترکیب یا رزین، کپسوله می‌شوند تا از تماس با جو انفجاری جلوگیری شود.

 الکتروموتور ضد انفجار در چه صنایعی کاربرد دارد؟

کارخانجات همیشه‌ در معرض خطر آتش‌سوزی قرار دارند‌. به‌ صورت کلی تجهیزات الکتریکی  باید طوری طراحی و ساخته شوند که حتی در صورت بروز اختلالات یا نقص در عملکرد تجهیزات  از  اشتعال جلوگیری کنند.

قطعات الکتروموتورها باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند که دمای سطح اعلام شده آنها حتی در صورت خطرات ناشی از موقعیت‌های غیرعادی پیش بینی شده توسط سازنده، بیشتر نشود. مخصوصا در صنایعی که مواد و گازهای آتش‌زا در‌آنها بیشتر است. از جمله‌ی صنایعی که الکتروموتورهای ضد انفجار کاربرد بیشتری دارند می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 

 • تجهیزات جابه‌جایی سوخت
 • جایگاه پمپ بنزین
 • صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
 • صنایع رنگ‌سازی
 • صنایع نظامی و هسته ای
 • صنایع شیمیایی

پاسارگاد صنعت

طبقه بندی موتورهای الکتریکی ضد انفجار

الکتروموتورها در کلاس‌های l و II و III طبقه بندی می‌شوند که در ادامه به توضیح هر یک از آنها می‌پردازیم.

موتورهایی که در طبقه‌بندی کلاس I قرار می‌گیرند، مناسب محیط‌هایی که در آنها گازها و مایعات قابل اشتعال وجود دارد، هستند. طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که دمای محفظه موتور از دمای ایمن برای محیط‌هایی قابلیت اشتعال وجود دارد، تجاوز نکند.

موتورهایی که در طبقه II یا طبقه III قرار می‌گیرند بیشتر در محیط‌هایی  که در آن گرد و غبار یا الیاف خاصی وجود دارد، استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها طوری طراحی شده‌اند که دمای جعبه موتور از دمای ایمن برای محیط‌های حاوی گرد و غبار قابل اشتعال، تجاوز نکند. عملکرد آنها بدین صورت است که با کار کردن موتور با درجه جریان پایین تر، گرمای کمتری تولید می‌شود.

روش‌های پیشگیری‌ از انفجار در الکتروموتورها

روش‌هایی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها، احتمال خطر جرقه در الکتروموتور‌ها را به صفر رساند. یکی از این روش‌های بی‌خطر برای محدود کردن افزایش دمای بیش از حد موتور، شامل نصب ترموستات‌هایی است که توان موتور را قبل از رسیدن به دمای بحرانی قطع می‌کنند.

تکنیک‌های دیگری‌ نیز وجود دارند که ‌می‌توان برای سایر دستگاه‌هایی که در محیط‌های پرخطر کار می‌کنند، استفاده کرد. برخی از آن‌ها شامل پاکسازی یا فشار، نصب محفظه‌های ضد انفجار اضافی، کپسوله‌سازی است. صرف نظر از تکنیک مورد استفاده، هدف این ترفندها جلوگیری از آتش‌سوزی موتور در یک مکان قابل اشتعال در شرایط عادی یا در صورت خرابی موتور است.

اطلاع از قیمت و خرید الکتروموتور ضد انفجار از گروه صنعتی پاسارگاد صنعت

الکتروموتور ضد انفجار‌ تولید شده در گروه صنعتی پاسارگاد صنعت،‌ یک نوع موتور‌ الکتریکی صنعتی است. این دستگاه در کارخانجاتی که احتمال آتش‌سوزی‌ در آنها بالاتر است، مورد استفاده قرار می‌گیرد‌‌. الکتروموتور ضد انفجار دارای طبقه‌بندی‌های مختلفی است که بنا بر نیاز صنعت باید خریداری شود.

شما می‌توانید برای مشاهده‌ی لیست قیمت‌ الکتروموتور ضد انفجار به این صفحه مراجعه کرده  و مدل موردنظر خود را انتخاب کنید. همینطور اگر برای خرید الکتروموتورهای ضد انفجار نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید می‌توانید با مشاوران «گروه صنعتی پاسارگاد صنعت» تماس بگیرید و خرید خود را نیز در این مجموعه انجام دهید.

بیشتر بخوانید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.