فروشگاه پاسارگاد صنعت
فروشگاه پاسارگاد صنعت

راهنمای خرید الکتروموتور

فهرست مطالب

راهنمای خرید الکتروموتور، برای انتخاب مناسب و خریداری کردن موتورهای الکتریکی، لازم است به چند مورد توجه کافی داشته باشید و سپس به خرید این ابزار اقدام کنید. چراکه لازم است حتما به خرید سیستمی دست بزنید که از هدر رفتن هزینه جلوگیری کند و با به کارگیری آن، در زمان نیز صرفه جویی شود. در ادامه به بیان بخشی از مشخصات و ویژگی‌های موتور الکتریکی مناسب خواهیم پرداخت تا انتخاب و خرید این محصول برای شما آسان‌تر گردد.

از جمله این ویژگی‌ها می‌توان قدرت موتور الکتریکی و گشتاور و هم‌چنین ولتاژ و فرکانس این محصولات را نام برد. از دیگر ویژگی‌های مورد نظر برای خرید الکتروموتور، می‌توان به اندازه فریم و یا قاب موتور الکتریکی اشاره کرد. نوع محفظه موتور و هم‌چنین کلاس عایق بندی آن نیز از موارد مهم در خرید این سیستم‌ها به شمار می‌روند. از دیگر موارد لازم هنگام خریداری کردن این محصول توجه به راندمان و چرخه کار و هم‌چنین شرایط محیطی نصب این ابزار است. در ادامه به شرح مختصر هر یک از این موارد می‌پردازیم.

ویژگی‌های الکتروموتور

 • قدرت و گشتاور
  لازم به ذکر است که قدرت و گشتاور، دو ویژگی بسیار مهم برای انتخاب و خریداری موتور الکتریکی هستند. این دو عامل، ابعاد موتور الکترکی را برای کاربری‌های مختلف، مشخص می‌کنند. در حقیقت می‌توان گفت قدرت و سرعت این ابزار، باید با کاربری مورد نظر، دارای تطابق باشند. هم‌چنین لازم است ذکر شود که این سیستم‌ها را می‌توان بر اساس توان مصرفی‌شان به انواع موتور کوچک الکتریکی، موتور متوسط و موتور بزرگ الکتریکی، دسته بندی کرد.
 • ولتاژ و فرکانس
  لازم است بدانید که میزان فرکانس و ولتاژ مورد نیاز برای موتور الکتریکی به مکانی که قرار است این سیستم در انجا مورد استفاده قرار داده شود، وابسته است. ولتاژ تغذیه این سیستم‌ها می‌تواند به صورت‌های یک فاز و یا سه فاز طراحی شود. هم‌چنین لازم است ذکر شود که میزان فرکانس با استفاده از ابزارها و سیستم‌هایی از جمله اینورتر، قابل تغییر است تا از این طریق، شافت دستگاه بتواند به دور سرعت مورد نیاز خود برسد.
 • اندازه فریم و قاب موتور
  همان‌طور که گفته شد قدرت و سرعت موتور الکتریکی، تعیین کننده ابعاد فریم این سیستم نیز هستند. این اندازه در واقع، فاصله میان مرکز شافت خروجی تا زیر پایه موتور الکتریکی است.
 • نوع محفظه موتور الکتریکی
  از دیگر نکات لازم برای انتخاب و خرید مناسب موتورهای الکتریکی، توجه کردن به محفظه و یا فریم این نوع از سیستم‌ها است. لازم به ذکر است که محفظه به کار رفته در تولید این دستگاه‌ها، نه تنها قادر است اجزای تشکیل دهنده این دستگاه را در کنار یکدیگر قرار دهد، بلکه هم‌چنین وجود این عامل در این سیستم‌ها موجب می‌شود تا بتوانند از اجزای تشکیل دهنده موتور الکتریکی در مواردی از قبیل رطوبت و هم‌چنین انواع آلودگی‌ها و گرد و غبار محافظت کنند.
  لازم است ذکر شود که میزان مراقبت از این قسمت‌ها و هم‌چنین خنک شدن موتور الکتریکی به نوع این محفظه نیز وابسته است. از طرف دیگر لازم است بدانید که این محفظه‌ها به طور کلی، به دو دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از: موتور الکتریکی با محفظه باز و موتور الکتریکی با محفظه بسته.
  در هنگام خرید الکتروموتور هم‌چنین لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که یک محفظه مناسب موتور الکتریکی، دارای این قابلیت است که بتواند از موتور در برابر گرد و غبار و هم‌چنین روغن، آب و مایعات فشار بالا حفاظت کاملی به عمل آورد تا از این طریق این سیستم بتواند در محیط‌های مختلف صنعتی، خانگی و هم‌چنین شرایط محیطی سخت، قابل کاربرد و استفاده باشد.
 • کلاس عایق بندی
  عمر موتورهای الکتریکی، به چند عامل بستگی دارد. این عامل، تا حد زیادی به مقدار افزایش دمای این سیستم‌ها و نوع سیم پیچی‌ها، وابسته است. به طور کلی و از آنجا که گرما بزرگ‌ترین عامل خرابی و از بین رفتن موتورهای الکتریکی است. هدف اصلی از عایق بندی این ابزار، حفاظت نمودن از سیم پیچ‌های استاتور در برابر عواملی مانند گرما است. لازم به ذکر است که هر چه موتور الکتریکی بتواند مدت زمان بیشتری را با حداکثر دما برای کلاس عایق کار کند، عمر مفید این محصول با کاهش بیشتری مواجه خواهد شد.
 • راندمان
  یکی دیگر از مواردی که در هنگام انتخاب موتور الکتریکی مناسب و خرید این ابزار لازم است حتما مد نظر قرار گیرد توجه کردن به راندمان این سیستم‌ها است. در حقیقت می‌توان گفت راندمان موتور الکتریکی، عاملی است که نشان می‌دهد دستگاه مورد نظر چه درصد و میزانی از برق ورودی به سیستم را برای کار مفید به اجزای مربوط انتقال می‌دهد و چه درصدی از این برق را به صورت گرما، تلف می‌کند. بر این اساس و به طور کلی، 4 نوع دسته بندی در ساخت و تولید موتورهای الکتریکی از نظر راندمان کاری این محصولات، در نظر گرفته می‌شود که عبارتند از: راندمان استاندارد، راندمان بالا، راندمان عالی و هم‌چنین راندمان فوق عالی.
 • چرخه کار
  انتخاب و خریداری نمودن یک موتور الکتریکی مناسب، علاوه بر موارد گفته شده در بالا، هم‌چنین به الگوی توان گرفته شده از این سیستم‌ها نیز وابسته است. این چرخه کار می‌تواند به صورت‌های ثابت و متغیر در زمانی مشخص باشد. لازم به ذکر است که چرخه کاری، به طور کلی، نوعی الگوی قدرت گرفته شده در یک دوره زمانی معین است. این مورد به صورت نسبت میان زمان به چرخه کار بیان می‌گردد.
 • شرایط محیطی نصب موتور الکتریکی
  به طور معمول درباره محل نصب و محیط قرار گیری موتورهای الکتریکی، باید به شرایطی توجه شود تا از این طریق بتوان عمر بخش‌های مختلف این سیستم را به حداکثر میزان خود افزایش داد. برای نمونه قبل از خرید این دستگاه‌ها لازم است به عواملی از جمله رطوبت محل نصب و استفاده، میزان لرزش آن و ارتفاع محل نصب توجه شود.

انواع الکتروموتور

موتورهای الکتریکی را می‌توان به طور کلی به دو دسته اصلی تقسیم بندی کرد که عبارتند از : موتورهای الکتریکی DC و موتورهای الکتریکی AC.

موتورهای الکتریکی DC

این موتورهای الکتریکی دارای آرمیچری از آهنربای الکتریکی هستند. آهنربایی که وظیفه دارد تا جریان را در این موتورهای الکتریکی به شکل رفت و برگشتی پیاده‌سازی کند. البته برای به وجود آمدن آهنربای الکتریکی در این مدل از الکتروموتورها، سوئیچ گردشی آهنربا نیز وجود دارد. سوئیچ گردشی که در هر سیکل وظیفه دارد تا دو بار جهت جریان را برعکس کرده و آن را تغییر جهت دهد. به این ترتیب در داخل الکتروموتور یک آهنربای الکتریکی به وجود می‌آید که در جذب و دفع آهنربای دائمی نیز مؤثر است.

موتورهای الکتریکی AC

این موتورها که مزایای بسیاری را برای خود دارند، به دلیل شکل متصل شدن کارایی و کاربرد متفاوتی را از موتورهای الکتریکی قبلی دارند. در حین خرید الکتروموتور با در نظر گرفتن مزایای این موتورها می‌توانید خرید بهتری را انجام دهید. طراحی ساده و در عین حال مستحکم و مقاوم در کنار قیمت مناسب و هزینه نگهداری پایین دلایل مهمی برای استفاده از این نوع موتور الکتریکی هستند. در کنار تمامی این موارد، اتصال آسان و کامل به یک منبع تغذیه نیز دلیل دیگری برای استفاده از موتورهای الکتریکی با جریان متناوب است.

البته با این همه کنترل سرعت و گشتاور در این موتورها نسبت به موتورهای DC کمی پیچیده‌تر بوده و نیاز به درک عمیق‌تری از طراحی آن‌ها دارد. طراحی که برای ایجاد یک میدان مغناطیسی چرخشی با استفاده از یک وسیله الکتریکی خارجی صورت می‌گیرد. همین موضوع سبب ایجاد تغییراتی در انواع مدل‌های مختلف موتور AC می‌شود که دسته‌بندی‌های موتور الکتریکی القایی و سنکرون را به وجود آورده است.

الکتروموتور یونیورسال

انواع موتورهای الکتریکی یونیورسال نیز از انواع موتورهای جریان مستقیم و DC هستند که به شکلی متفاوت سیم‌پیچی می‌شوند. سیم‌پیچی متفاوت این مدل از موتورهای الکتریکی سبب شده است تا آن‌ها را بتوان با هردو سبک جریان روشن کرد. در واقع موتورهای یونیورسال، هم با جریان مستقیم و هم جریان متناوب کار می‌کنند و با هر دو نتیجه مطلوبی را نیز ارائه می‌کنند. البته از آنجایی که این موتور برای هر دو مدل از جریان الکتریکی باید تعبیه شود، ممکن است کارایی کمتری را نسبت به یک موتور DC خالص داشته باشد. همین موضوع سبب استفاده از این موتور الکتریکی در موارد خاص و متفاوت شده است.

تفاوت الکتروموتور های AC و DC

کنترل پذیری موتورهای DC از موتور های AC آسان تر می باشد ولی طراحی موتور های AC ساده می باشد و همچنین قیمت و هزینه نگهداری پایین آن ها از امتیازات اصلی موتور های AC می باشد.

 

خرید الکتروموتور

خرید موتورهای الکتریکی، کار دشواری است و نیاز به صرف وقت دارد تا موتور مناسب با کاربری مد نظر، خریداری گردد و هزینه کم‌تری نیز مصرف شود. بنابراین برای خرید این ابزار لازم است قبل از هر چیز، نوع مصرف خود را از این سیستم‌ها در نظر بگیرید و سپس به خریدی دست بزنید که کیفیت مورد نظر شما را نیز دارا باشد. بنابراین از برندهایی خرید کنید که شناخته شده هستند و قیمت مناسب و کیفیت مطلوب را به طور همزمان مد نظر قرار داده‌اند. برای خرید الکتروموتور با کارشناسان ما در پاسارگاد صنعت در تماس باشید.

قیمت الکتروموتور

به طور کلی لازم به ذکر است که موتورهای الکتریکی سه فاز، قیمت پایین‌تری در بازار دارند چراکه میزان تیراژ این محصولات و میزان فروش آن‌ها بالاتر است که موجب شده این ابزار هم ارزان‌تر باشند و هم در دسترس‌تر، قرار بگیرند. از طرف دیگر در تعیین قیمت این دستگاه‌ها اجزای به کار رفته در تولید این محصولات نیز اثر گذار است و بیش از همه گشتاور موتور الکتریکی، در تعیین قیمت این ابزار، موثر است.

 

بیشتر بخوانید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.