فروشگاه پاسارگاد صنعت
فروشگاه پاسارگاد صنعت

نمایندگی خرید دینام کولر موتوژن و انواع آن

فهرست مطالب

همان طور که می‌دانید دینام کولرموتوژن یا الکتروموتور کولر یک موتور تک فاز است. این الکتروموتورها در توان‌های مختلفی طراحی و تولید می‌شوند. علت توان‌های مختلف بسته به نوع کولر شما دارد که می‌توانید مناسب با آن توان دینام خود را انتخاب و تهیه نمایید. تمامی دینام‌های کولری دارای دو سرعت کند و تند می‌باشند.

مقایسه انواع دینام کولر موتوژن و الکتروژن

دو برند موتوژن و الکتروژن تولید کننده‌های معروف محصولات صنعتی با کیفیت استاندارد هستند. دینام کولر هر یک از این دو برند ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. و در حقیقت به راحتی نمی‌توان برتری کلی برای برند موتوژن یا الکتروژن در نظر گرفت. و تنها راه مقایسه آنها شناخت کلی اجزا دینام کولر دو برند و نیاز تخصصی شماست. در این مقاله به انواع دینام کولر می‌پردازیم و نگاه کلی به نصب و راه اندازی آن‌ خواهیم داشت. گروه صنعتی پاسارگاد صنعت نمایندگی موتوژن بهترین کیفیت و با بهترین قیمت در خدمت شماست.

گروه صنعتی پاسارگاد صنعت

سابقه شرکت دینام کولر موتوژن

برای درک بهتر و مقایسه راحت‌تر ما در این مقاله از سابقه و پیشینه‌ی برند موتوژن شروع می‌کنیم. شرکت موتوژن با بیش از نیم قرن سابقه در تولید الکترومتورهای صنعتی در ایران و صادر کننده به کشورهای همسایه و خاورمیانه است. سال تاسیس دقیق این شرکت 1355 است. محصولات اصلی موتوژن برپایه الکتروموتورهای سه فاز و تک فاز است، که بر اساس نوع مصرف خانگی و صنعتی طراحی و تولید می‌کند.

انواع دینام کولر موتوژن

 • الکتروموتورهای کولری دو سرعته: که دارای سه نوع تیپ مختلف موتور است که قدرت خروجی هر یک متفاوت است.
 • الکتروموتورهای دو سرعته با خازن استارت: دارای یک نوع تیپ موتور بنام CS56-4/6 است که قدرت خروجی آن 4/3 و 4/1 اسب است.
 • الکتروموتورهای اسپلیت فاز پمپ سیرکولاتور: با داشتن چهار نوع تیپ موتور که قدرت خروجی هر کدام متفاوت است.
 • الکتروموتور کولری دو سرعته خازن دائم یا خازن استارت

این نوع الکتروموتور دارای چهار مدل تیپ است که هر یک قدرت خروجی متفاوتی دارند.

 • الکتروموتورهای کولری دو سرعته خازن دائم

این نوع الکتروموتورها دارای چهار تیپ گوناگون با خروجی متفاوت است. تفاوت الکتروموتور دو سرعته خازن دائم با الکتروموتور دو سرعته خازن استارتی نیز در میزان توان و خروجی آنها نیز است.

 • الکتروموتورهای کولری دو سرعته پرتابل

این الکتروموتور تنها یک تیپ دارد. نوع تیپ آن PSC80/4-6P است.

برای دیدن محصولات موتوژن اینجا کلیک کنید.

مشخصات دینام کولر موتوژن و راهنمای نصب و تعمیر

دینام کولر موتوژن از سال 1355 تحت لیسانس شرکت وستینگهاوس شروع شد. بدلیل بالا بودن گشتاور در این الکتروموتورها، یکی از کاربردهای پرمصرف آنها در کولرهای گازی است. این نوع الکتروموتورها دو دور هستند که در صورت درخواست مشتری تک دور آنها نیز تولید می‌شوند.

پاسارگاد صنعت

تنوع دینام کولر موتوژن

دینام کولر موتوژن دو سرعته Splite Phase

این نوع از الکتروموتورها همیشه در حالت دور تند راه اندازی می‌شوند. اگر نیاز به حالت دور کند در این نوع دینام کولر موتوژن باشید، اول در دور تند راه اندازی شده و سپس به حالت دور کند تغییر می‌یابد. لازم به ذکر است گشاور استارت الکتروموتورهای کولری SP در حالت دور تند و دور کند همیشه ثابت است.

دینام کولر موتوژن دو سرعته Capacitor Run Start

این نوع الکتروموتورها نیز همیشه در حالت دور تند راه اندازی می‌گردند. همانند مدل Splite Phase در این مدل نیز اگر نیاز به دور کند باشد اول از دور تند شروع به استارت می‌کند.

دینام کولور موتوژن دو سرعته Capacitor Run Start

این نوع دینام مانند دیگر الکتروموتورهای SP و CS همیشه در حالت دور تند شروع به کار می‌کنند.

سایز فریم دینام‌های کولر موتوژن 56 است و از استاندارد National Electrical Manufactures Assocition پیروی می‌کند. از آنجایی که جنس پوسته دینام‌ها از فولا هستند، جهت جلوگیری از خوردگی در محیط مرطوب داخل کولر توسط لایه‌ایی بی‌رنگ از رزین پلی‌استر پوشانده می‌شوند.

روتور الکتروموتورهای کولری موتوژن از نوع قفس سنجابی و از جنس آلومینیوم است. براکت‌ها جلو عقب الکتروموتورها نیز آلومینیومی بوده و ترمینال روی براکت عقب قرار می‌گیرد. برای خنک کردن الکتروموتورها بوسیله پروانه متصل به روتر صورت می‌گیرد. جریان هوا از کانال‌های موجود بر براکت‌ها به داخل مکیده می‌شوند و از سوراخ‌های تعبیه شده بر روی پوسته به بیرون انتقال پیدا می‌کنند.

نکته حائز اهمیت: دینام‌های کولر موتوژن نیاز به روغن کاری مجدد ندارند و روغن از انباره روغنی که در داخل براکت‌ها قرار دارد مابین شفت و یاتاقان‌ها جریان می‌یابد.

اجزای نصب شده دینام کولر موتوژن

اجزاء موتور کولر موتوژن 1 براکت جلو، 18 واشر پلاستیکی، 2 یاتاقان لغزشی، 19 واشر گرومیت (گلند)، 3 بیرینگ کپ، 20 سیم رابط خازن و سوئیچ، 4 لاستیک ضربه گیر، 21 پیچ مونتاژ، 5 واشر فلنجر، 22 مهره مونتاژ، 6 داست کپ سوراخ دار، 23 پایه، 7 براکت عقب، 24 بست پایه، 8 داست کپ آرم دار، 25 دسته پلاستیکی، 9 سوئیچ کولری، 26 اسفنج، 10 پیچ بستن ترمینال، 27 خازن راه انداز، 11 کر سیم پیچی شده، 28 کاور خازن، 12 فریم، 29 پیچ کاور خازن، 13 روتور قفس سنجابی، 30 درب ترمینال، 14 شفت، 31 پیچ بستن درب ترمینال، 15 کلید گریز از مرکز (گاورنر)، 32 پیچ ارت، 16 اسلیو، 33 واشر پیچ ارت، 17 واشر لاستیکی و 34 نیم پلیت است.

تا اینجا با دینام کولر موتوژن آشنا شدیم، حال بهتر است نکاتی در مورد کولر آبی و انواع موتور آن صحبت کنیم.

راهنمای خرید دینام کولر آبی

دینام‌های کولر آبی از نوع قفسی هستند که به دلیل اینکه با استفاده از خازن و یا مقاومت دو دور راه اندازی می شوند به موتورهای خازنی هم معروف هستند. قدرت کولر و حجم هوا دهی آنها ارتباط مستقیمی به قدرت و توان موتور دارد. قدرت این نوع موتور بصورت 0.25 ، 0.5 و 0.75 اسب بخار و یا در برخی مدل ها بالاتر است که متناسب با قدرت و حجم هوا دهی کولر انتخاب می شود.

موتور کولر آبی به دلیل آنکه از روترو سیم پیچی شده استفاده نمی کند و یا در اصطلاح دارای کلکتور نیست صدای فوق العاده کمی دارد. همچنین همین موضوع باعث شده که موتور کولر آبی عمر طولانی‌تری پیدا کند.

علت نام گذاری دینام کولر به دو دور آن است که دو دور1000 و 1500 در دقیقه دارد. دور 1000 به عنوان دور کند و دور 1500 به عنوان دور تند موتور کولر شناخته می شوند.

کلید گریز از مرکز به عنوان قسمت الکتریکی موتور بر روی بدنه موتور تعبیه شده است. سیم یا کابل ورودی برق و سر‌های خروجی سیم پیچ ها به این کلید اتصال داده می شوند. کلید های مورد نیاز برای اتصال برق موتور کولر آبی در قسمت کائوچویی آن تعبیه شده و با لغات com به عنوان کلید مشترک، HI برای دور تند و LO برای دور کند مشخص شده اند.

حدود یک اسب بخار جریانی است که موتور در دور های تند و کند ایجاد می‌کند. البته موتورهای کولر آبی برای صنایع و یا سالن های بزرگ که از نوع کولرهای بزرگ هستند باید از نوع موتروهای سه فاز با یک دور که 1500دور در دقیقه است انتخاب شوند.

دینام کولر موتوژن

دینام‌های دو دور کولر آبی

دینام‌های دو دور کولر آبی عامل ایجاد قدرت برای چرخش پروانه کولر هستند. این نوع موتورها را عمدتا به دو دسته طبقه بندی می کنند:

 • موتورهای دو دور با خازن دائم کار
 • موتورهای دو دور با سیم پیچ راه انداز

موتورهای دو دور با خازن دائم کار

این نوع موتورهای برای دو دور متفاوت در دور های 1000 و 1500 طراحی شده اند و هر یک دارای 4 نوع سیم پیچی متفاوت هستند. هر یک از دور ها برای خود یک سیم پیچی مجزا دارد که با یک سیم پیچی کمکی و یک خازن همراه است. هر بار موتور کولر آبی در حالت تند و یا کند باشد سیم پیچی اصلی این دور با سیم پیچی کمکی و خازن در مدار قرار می گیرند و به دلیل اینکه همیشه این خازن ها در حال کار هستند با نام موتور های با خازن دائم کار شناخته می شوند.

موتور کولر آبی با سیم پیچ راه انداز

موتورهای کولر آبی با سیم پیچ راه انداز دارای سه نوع سیم پیچی هستند:

 • سیم پیچی دور تند که چهار قطب دارد و سرعتی 1500 دور در دقیقه ایجاد می کند.
 • سیم پیچی دور کند که شش قطبی است و سرعتی با حدود 1000 دور در دقیقه ایجاد می کند.
 • سیم پیچی راه انداز که چهار قطبی است.

فعالیت موتور کولر آبی با سیم پیچ راه انداز به این شکل است که ابتدا سیم پیچ راه انداز به همراه سیم پیچ دور تند بصورت موازی روشن می شوند و همین که سرعت موتور به حدود 75 درصد نامی خود رسید سیم پیچ راه انداز بصورت اتوماتیک از مدار خارج می شود.

حال اگر دور موتور کولر آبی بر روی کند باشد پس از اینکه سیم پیچ راه انداز و سیم پیچ دور تند راه اندازی شدند وقتی سرعت نامی به 0.75 درصد رسید هر دو سیم پیچ از مدار خارج و سیم پیچ دور کند را در مدار قرار می دهند و روتور با دور کند می چرخد.

موتور های کولر آبی با سیم پیچ راه انداز یا از نوع راه انداز مقاومتی هستند و یا از نوع راه انداز خازنی.

قدرت موتورهای کولر آبی به شرح زیر می باشند:

 • موتورهایی با قدرت یک چهارم اسب بخار که برای کولر های 2500 تا 3000 مناسب هستند.
 • موتورهای با قدرت یک سوم اسب بخار که برای کولر های 3500 تا 4000 مناسب هستند.
 • موتورهای با قدرت یک دوم اسب بخار که برای کولر های 4500 تا 5000 مناسب هستند.
 • موتورهای با قدرت سه چهارم اسب بخار که مناسب کولر های با قدت 7000 هستند.

نتیجه گیری

در این مقاله با انواع دینام کولر موتوژن و الکتروژن آشنا شدیم و راه اندازی و نصب آن‌ها را به صورت تقریب فراگرفتیم. نمایندگی شرکت موتوژن، گروه صنعتی پاسارگاد صنعت با سال‌ها سابقه در بخش خدمات دهی در صنعت آماده ارائه مشاوره رایگان به شماست.

بیشتر بخوانید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.