نصب موتور کولر آبی و تعمیر و نگهداری آن

فهرست مطالب

موتور کولرهای آبی قلب تپنده‌ی هر کولری است. پس نیاز دارد به بهترین شکل ممکن با این جز از اجزای کولر آبی و سیم کشی و سیم پیچی آن آشنا شویم تا بتوانیم طول عمر آن را زیاد کرده و بهره‌مندی کافی ببریم.

موتور کولر آبی قلب کولر است

در یک سیستم نیاز است که هر یک از اجزا به طور دقیق وظیفه خود را به خوبی انجام دهند. اما بعضی اجزا وظیفه مهم‌تر و کلیدی دارند. موتور کولر آبی نیز وظیفه مهم و تاثیرگذاری در این سیستم خنک کننده دارد. با شناخت بهتر این اجزا سیستم به عملکرد بهتر موتور و بازدهی بیشتر آن کمک می‌کنیم. با توجه به فرارسیدن فصل گرما خانواده‌ها در اولین قدم به فکر تعمیر و راه اندازی کولر خانه می‌کنند. و اگر موتور سوخته باشد اقدام به خرید موتور نو یا دست دوم می‌کنند، که در ادامه مطلب خلاصه توضیحاتی از مهم‌ترین مسائل تعمیر و نگهداری را برایتان ذکر کردیم.

پاسارگاد صنعت

سیستم نصب و عملکرد کولر آبی

همان ور که می‌دانید کولرهای آبی با استفاده از تکنولوژی فرآیند سرمایش تبخیری اقدام به خنک کردن محیط می‌کنند. یعنی در این فرآیند گرمای زیاد و قابل اندازه‌گیری موجود در کولر باعث تبخیر آب موجود در کولر شده و آن گرمای محسوس به هوای خنک تبدیل می‌شود. این روش عملکرد مزایای زیادی همچون تهویه مطبوع، خنک سازی محیط، عدم نیاز به بستن پنجره‌ها و غیره دارد.

زمانی که آب توسط الکتروپمپ کولر به روی پوشال‌ها ریخته می‌شوند، باعث می‌شوند هوای گرمی که از اطراف به داخل می‌آیند تبخیر شده. و حاصل این تبخیر همان‌طور که در بالا اشاره شده خنک شدن هوای داخل محیط کولر است.

سایر اجزای کولر آبی

کانال کولر: در هر کولر آبی دو تا کانال وجود دارد. یکی داخلی که روبروی پروانه کولر قرار دارد. و دیگری بیرون از کولر که ما بین دریچه هوا و برزنت قرار گرفته است.

ناودان: در هر کولر آبی برای خنک سازی جریان هوا بر روی پوشال‌ها یک ناودان مانندی طراحی شده است که جریان آب را روی پوشال به طور منظم تقسیم می‌کند.

پولی: درب کولر آبی را اگر باز کرده باشید در مقابل یکی از آنها که موتور کولر آبی قرار دارد دو پولی گرد قرار دارند. یکی بر روی موتور کولر آبی و دیگری به محور فن کولر متصل است. نکته مهم اینکه این دو پولی که با تسمه به یکدگیر متصل هستند این است که بایستی در یک راستا باشند. تا بتوانند انرژی حرکتی موتور کولر آبی را به خوبی به فن کولر منتقل کند.

شناور: شاید وظیفه مهمی نداشته باشد اما بسیار ارزشمند است تا از هدر رفتن آب و همچنین کمبود آب جلوگیری کند. وظیفه شناور ثابت نگهداشتن میزان آب درون کولر است.

الکتروموتور دو سرعته: این بخش که قلب تپنده کولر بوده و وظیفه اصلی آن به حرکت درآوردن فن داخل کولر است.

پمپ آب کولر یا واتر پمپ: بعد از موتور کولر آبی کار مهمی در سیستم خنک سازی را برعهده دارد. وظیفه آن انتقال آب موجود در مخزن کولر توسط شلنگ‌ها بر روی پوشال یا پدهای سلولوزی است.

اجزاهای دیگر: شامل فیوزها که از خطرات الکتریکی و اضافه بارها محافظت می‌کند. جعبه ترمینال برای عایق بندی و اتصالات ایمن استفاده می‌شود.

گروه صنعتی پاسارگاد صعنت

 انواع موتورهای کولر آبی و سیم کشی آن

موتورهای کولر آبی بر دو نوع هستند، موتورهای دو دور با خازن دائم، که این نوع موتورها برای هر دو دور دارای چهار نوع سیم پیچ متفاوت هستند. و نوع دیگر موتورکولر آبی، موتورهای دو دور با سیمپیچ راه انداز هستند. که به سه نوع:

  1. سیم‌پیچ راه‌انداز که دارای چهار قطب است.
  2. سیم‌پیچ دور کند شش قطبی که سرعت 1000 دور در دقیقه را تهیه می‌کند.
  3. سیم‌پیچ دور تند با چهار قطب که سرعت 1500 دور در دقیقه را تهیه می‌کند.

به علت آنکه موتور کولر آبی دارای دو سرعت کند 1000 دور در دقیقه و تند 1500 دور در دقیقه است به این نوع موتور، موتور کولر آبی دو دور گفته می‌شود. و همچنین استفاده از خازن در ساختار موتور کولر آبی در بعضی موارد به آن‌ها موتور خازنی هم می‌گویند. گروه صنعتی پاسارگاد صنعت موتور کولری الکتروژن و موتوژن را به شما توصیه میکند.

با کلیک بر روی موتور کولر موتوژن و موتور کولر الکتروژن مشخصات آنهارا مطالعه بفرمایید.

علت داغ شدن موتور کولر آبی

نوسانات ولتاژ جریان برق مورد استفاده کولر

به صورت کلی در هر دستگاهی که با جریان برق کار می‌کند با نوسانات ولتاژ ورودی به آن مدار و دستگاه، باعث افزایش گرما می‌شود. این نوسانات حتی اگر به اندازه 1 درصد در انتقال ولتاژ باشند این گرما را ایجاد کرده و باعث داغ شدن موتور کولر آبی می‌شوند.

ولتاژ اعمالی بسیار بالا یا بسیار پایین

بر روی هر دستگاهی که با برق کار می‌کند یه ولتاژ نوشته شده که به آن ولتاژ نامی می‌گویند. حال اگر این نوسانات برق باعث تغییر 15 درصدی نسبت به ولتاژ نامی بالاتر یا پایین‌تر باشد، باعث اختلال یا افزایش گرما دستگاه می‌شوند.

گیر کردن پره‌های موتور

گیر کردن پره‌های موتور از علت‌های شایع در داغ شدن موتور کولر آبی است. علت آن می‌تواند هر چیزی باشد، از خشک شدن پولی‌ها و سخت چرخیدن آنها تا وجود ذرات درشت در کولر آبی است. که باعث برخورد با فن کولر شده و عملکرد آن را تحت تاثیر می‌گذارد.

خرابی شناور

در بالا گفتیم که شناور از اجزای مهم کولر آبی می‌باشد. حال باید علت آن را بگوییم که با خراب شدن شناور کولر یا عدم تنظیم صحیح آن، آب موجود در مخزن کم می‌شود. در نتیجه پوشال‌ها خیس نشده و گرمای بیرون که توسط فن به داخل کشیده می‌شود در عدم حضور آب خنک نمی‌شود. این گرمای موجود در محیط داخلی کولر باعث افزایش دمای بیش از حد موتور کولر آبی می‌شود.

استفاده بیش از حد

هر دستگاه الکتریکی با هر توان و قدرتی باز هم نیاز به استراحت دارد. اگر بدون توجه به استراحت دهی به موتور کولر و با تدوام از ان استفاده کنید. باعث اختلال در عملکرد و گرمای آن می‌شوید.

موتور کولر آبی

حال راهکارهای تعمیر و مراقبت از داغ شدن موتور کولر آبی

 بررسی تسمه کولر آبی

همان طورکه گفتیم برای ایجاد تهویه توسط فن از انتقال نیروی الکتروموتور با تسمه توسط پولی ها به فن استفاده می‌کنیم. تسمه بکارگرفته شده بین دو پولی نباید بسیار آزادی حرکت و یا تنگ باشند. در هر دو صورت آزاد بودن یا محکم بودن باعث افزایش دمای موتور کولر آبی می‌شوند.

روغن کاری شفت‌ها

برای انتقال نیروی حرکتی موجود در کولر آبی از یاتاقان‌ها و شفت‌ها استفاده شده است. این یاتاقان و شفت‌ها نیاز به بررسی‌های دوره‌ای و روغن‌کاری دوره‌ای هستند. تا از قفل شدن و یا گیر کردن‌های مداوم و درنتیجه داغ شدن و خرابی موتورکولر آبی جلوگیری شود.

بررسی اتصالات الکتریکی

سیستم اتصالات جریان دهی الکتریکی را چک کنید. کوتاه بودن سیم‌ها، فیوزهای غیر استاندارد، عایق نبودن اتصلات و از همه مهم‌تر استاندارد نبودن کلید کولر ممئن شوید. هر یک از این موارد به تنهایی می‌تواند خسارت به موتور کولر آبی شما بزند. ولتاژ ورودی نیز باید چک شود و با اختلاف کمی از ولتاژ نامی موتور کولر آبی نوسان داشته باشد. در غیر این صورت باعث داغ شدن موتور کولر آبی شما می‌شود.

نتیجه گیری

موتور کولر آبی که از مهم‌ترین اجزا سیستم خنک کننده کولر است بر دو نوع خازن دائم و سیم پیچ راه انداز است. در سیستم کولر آبی اگر به هر یک از اجزا دقت نشود باعث خرابی یا سوختن موتور کولر آبی شده که نسبت به بقیه اجزای آن سیستم قیمت بالاتری دارند. برای استعلام قیمت و خرید موتور کولر آبی از گروه صنعتی پاسارگاد صنعت با ما تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.