فروشگاه پاسارگاد صنعت
فروشگاه پاسارگاد صنعت

پمپ آب چیست؟ مزایا، انواع و کاربرد پمپ های آب

فهرست مطالب

پمپ آب دستگاهی است که برای دسترسی به آب به منظور انتقال آن از نقطه‌ای به نقطه دیگر به کار گرفته می‌شود. این دستگاه در سرتاسر جهان برای تامین آب جهت مصارف شهری، صنعتی، کشاورزی و مسکونی استفاده می‌شود.

پمپ‌های آب اغلب با نیروی برق کار می‌کنند اما می‌توان از موتورهای دیزلی یا بنزینی نیز برای تامین منبع سوخت این دستگاه‌ها نیز بهره‌مند شد. در برخی مناطق دورافتاده مانند مناطق کویری ممکن است از پنل‌های خورشیدی برای تامین برق پمپ آب استفاده شود.

در هر صورت، پمپ‌های آب در دنیای مدرن امروز یک دستگاه ضروری محسوب می‌شوند. برای همه افرادی که به دنبال خرید پمپ آب با کیفیت هستند، شناخت این دستگاه و درک مزایای آن از اهمیت بالایی برخوردار است. در این بررسی به طور مفصل در مورد پمپ‌های آب صحبت می‌کنیم.

پاسارگاد صنعت

پمپ آب چیست؟

پمپ‌های اولیه به نام «شادوف» از حدود 2 هزار سال قبل از میلاد در مصر باستان وجود داشتند. امروزه این دستگاه‌ها به طور قابل توجهی تکامل یافته‌اند تا ویژگی‌ها و مزایای بیشتری را در اختیار کاربران قرار دهند. درحقیقت، پمپ‌های آب دستگاه‌هایی هستند که برای کنترل، حذف یا تخلیه آب از مکانی به مکان دیگری استفاده می‌شوند.

یک پمپ آب می‌تواند برقی باشد که به «الکتروپمپ» معروف است یا با سوخت‌های دیزلی و سایر موارد کار کند. پمپ‌های آب در مکان‌های مختلف مانند تونل‌ها، بستر رودخانه‌ها، کارگاه‌های ساختمانی، مصارف کشاورزی و مصارف مسکونی و تجاری استفاده می‌شود.

این دستگاه‌ها در مناطقی که تحت تاثیر باران شدید یا سیل قرار دارند، یک وسیله ضروری هستند. حتی برای انتقال فاضلاب در تصفیه خانه‌های فاضلاب نیز به پمپ نیاز است. اما برای هر کاربرد یک نوع خاصی از پمپ آب در بازار وجود دارد.

انواع پمپ آب

انواع مختلفی از پمپ‌های آب موجود هستند که همه آنها برای رفع نیازهای صنایع تولید می‌شوند. اما پمپ‌های آب اغلب در دو دسته اعم از پمپ‌های خانگی و کشاورزی تقسیم بندی می‌شوند. هر کدام از این دسته بندی‌ها خود به تنهایی شامل زیر مجوعه‌ای از پمپ‌ها هستند. در ادامه به طور کامل پمپ‌های خانگی و کشاورزی را معرفی می‌کنیم:

بهترین پمپ آب خانگی

همانطور که از نامش پیداست، پمپ‌های خانگی دستگاه‌هایی هستند که در منازل برای مصرف روزانه آب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پمپ‌ها در مقایسه با پمپ‌هایی که برای مصارف کشاورزی استفاده می‌شوند، دبی (حجم آب عبوری) و توان کمتری دارند زیرا باید به مناطق با متراژ کمتری پمپ شوند. انواع پمپ‌های خانگی عبارتند از:

1- پمپ‌های خودمکش (Self-Prime Regenerative Pumps)

یک پمپ خودمکش دارای پره‌هایی در دو طرف خود است که در یک مجرای حلقه‌ای شکل در محفظه پمپ می‌چرخند. سیال از نوک پروانه تخلیه نمی‌شود ولی به پایین پروانه گردش می‌کند. این چرخش مجدد باعث عملکرد خودمکش دستگاه می‌شود.

این دستگاه برای تامین آب خانگی، چمن‌پاش‌ها، باغ‌ها و غیره مناسب است. پمپ‌های خودمکش به دلیل قابلیت مکش می‌توانند هوا را خارج کنند و از این رو برای مکش آب از خطوط لوله مناسب هستند.

2- پمپ‌های گریز از مرکز (Centrifugal Pumps)

پمپ‌های گریز از مرکز یا سانتریفیوژ به منظور گردش آب با تبدیل انرژی جنبشی چرخشی به انرژی هیدرودینامیکی جریان آب عمل می‌کنند. همچنین انرژی دورانی از یک موتور الکتریکی به دست می‌آید.

نوع دیگر پمپ آب گریز از مرکز با مکانیزم مشابه، پمپ سانتریفیوژ جتی است که از جریانی آب مکیده برای بهبود ظرفیت برداشت از منابع زیرزمینی استفاده می‌کند. دبی این پمپ‌ها نسبت به پمپ‌های خودمکش بیشتر است. پمپ‌های گریز از مرکز در مقایسه با پمپ‌های خودمکش دارای هزینه‌های نگهداری کمتر، عملکرد هیدرولیکی عالی و راندمان عملیاتی بالاتری هستند.

3- پمپ‌های شناور (Submersible Pumps)

پمپ شناور دستگاهی با موتور آب بندی شده است که به طور کامل در آب غوطه‌ور می‌شود. این دستگاه انتخابی کارآمد و عاقلانه‌تری است زیرا نیازی به مکش ندارند و فقط لازم است در آب غوطه‌ور شود. پمپ‌های شناور به دو نوع زیر تقسیم می‌شوند:

 • پمپ‌های شناور باز (مناسب برای چاه‌های سرباز)
 • پمپ‌های شناور لوله چاهی (مناسب برای چاه‌های حفاری شده)

پمپ‌های شناور لوله چاهی برای چاه‌های 7 تا 10 سانتی‎متر مناسب هستند.

4- پمپ‌های تقویت کننده فشار (Pressure Booster Pumps)

آب آشامیدنی تنها در صورتی می‌تواند به طور موثر بین شیرها، دوش‌ها و سایر سیستم لوله کشی منزل توزیع شود که با فشار کافی تحویل داده شود. اما در برخی موارد، آب فشار لازم را ندارد!

پمپ تقویت کننده یا بوستر پمپ می‌تواند جریان پرفشاری از آب مصرفی منازل را تامین کند. با کاهش فشار آب به سطح تنظیم شده، پمپ به طور خودکار شروع به پمپاژ آب می‌کند تا فشار کم آب را جبران کند. هنگامی که فشار آب خروجی به فشار سطح تنظیم شده رسید، پمپ آب به طور خودکار متوقف می‌شود.

5- پمپ‌های کمپرسور چاهی (Bore Well Compressor Pumps)

پمپ‌های کمپرسور چاهی برای برداشت آب از چاه‌های عمیق طراحی شده‌اند. فشار هوا در این دستگاه برای بالا کشیدن آب از چاه‌های عمیق استفاده می‌شود. این پمپ‌ها برای چاه‌های  تا عمق حدکثر 180 متر مناسب هستند.

کمپرسور را می‌توان در چاه‌های حاوی آب گل آلود استفاده کرد. دو نوع پمپ کمپرسور وجود دارد که شامل مونوبلوک و تسمه محور هستند. میزان تخلیه پمپ‌های کمپرسور به ویژگی‌های ابعاد و میزان آب چاه بستگی دارد. این پمپ همچنین برای تامین آب خانه‌های روستایی کاربرد دارد.

پمپ آب چیست

بهترین پمپ آب کشاورزی

این پمپ‌ها در مناطق روستایی جهت مصارف کشاورزی کاربرد دارد. پمپ‌های کشاورزی به بهبود عملکرد و کاهش هزینه‌های جاری کشاورزان کمک شایانی می‌کنند. در ادامه به انواع مختلف پمپ‌های کشاورزی اشاره می‌کنیم:

1- پمپ‌های مونوبلوک گریز از مرکز (Centrifugal Monoblock Pumps)

مانند پمپ‌های گریز از مرکز خانگی، پمپ‌های مونوبلوک نیز با تبدیل انرژی جنبشی چرخشی به انرژی هیدرودینامیکی، جریان آب را به گردش در می‌آورند. با این حال، از آنجایی که این پمپ‌ها باید منطقه بزرگ‌تری را پوشش دهند، دستگاه‌هایی قوی‌تر هستند و سرعت جریان بالاتری را ارائه می‌دهند.

2- پمپ‌های شناور (Submersible Pumps)

پمپ‌های شناور گزینه بهتری در بخش کشاورزی هستند. یک پمپ شناور به جای مکش از نیروی فشاری استفاده می‌کند که مزایای بسیاری را ارائه می‌دهد. یکی از مزایا این است که چنین پمپی از «کاویتاسیون پمپ» جلوگیری می‌کند. کاویتاسیون پمپ در صورت وجود اختلاف ارتفاع بین پمپ و سطح سیال اتفاق میفتد. همچنین نرخ تخلیه پمپ‌های شناور بیشتر از پمپ‌های سانتریفیوژ است.

از دیگر انواع پمپ آب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پمپ استخری
 • پمپ دنده‌ای
 • پمپ کف کش
 • پمپ لجن کش
 • پمپ پیستونی

مشخصات پمپ آب

پس از تصمیم گیری در مورد نوع پمپ، باید مشخصات دستگاه مورد نظر خود را بررسی کنید. بررسی ویژگی‌های پمپ آب بسیار مهم است زیرا دستگاه باید مطابق با نیازهای شما خریداری شود. در ادامه به برخی از مهمترین مشخصات پمپ‌های آب اشاره می‌کنیم:

 • نرخ تخلیه (Discharge Rate): همچنین به عنوان نرخ جریان شناخته می‌شود که میزان تخلیه آب بر حسب لیتر در دقیقه (LPM) را اندازه گیری می‌کند. نرخ تخلیه مقدار آبی است که در یک زمان مشخص پمپاژ می‌شود. هر چه نرخ بالاتر باشد، سرعت پمپاژ بیشتر است. محدوده 100 تا 200 لیتر در دقیقه معمولاً برای یک خانواده کافی است.
 • محدوده هد (Head Range): محدوده هد به فاصله عمودی اشاره دارد که آب پمپاژ می‌شود. محدوده هد باید حدی باشد که پمپ آب به طور موثر آب را پمپاژ کند. محدوده هد در واحد متر اندازه گیری می‌شود.
 • توان (Power): مقدار برقی است که پمپ در هنگام استفاده مصرف می‌کند و می‌توان آن را بر حسب کیلووات (کیلووات) و اسب بخار (HP) اندازه گیری کرد. این محدوده بین 0.5 تا 1.5 اسب بخار برای اکثر پمپ‌ها است. توان یا قدرت با افزایش مقدار آب پمپ شده و محدوده هد بیشتر می‌شود.

گروه صنعتی پاسارگاد صنعت

نکات مهم در خرید پمپ آب

با توجه به تنوع گسترده پمپ‌های آب، پیدا کردن دستگاه مناسب برای نیازهای شما ممکن است کاری چالش برانگیز و وقت گیر باشد. اما توجه به چند نکته مهم به شما کمک می‌کند پمپ مناسب برای نیازهای خود را سریع‌تر و راحت‌تر پیدا کنید. چیزهایی که باید در نظر بگیرید مشخصات دستگاه، موقعیت مکانی و همچنین مسافت طی شده است.

اسب بخار، نرخ تخلیه و سایر موارد مهم هستند و باید بسته به نوع کاربرد انتخاب شوند. برای مثال، قدرت پمپ آب خانگی برای یک ساختمان چهار واحده معمولاً کمتر از پمپ مخصوص مصارف کشاورزی است. موقعیت مکانی نیز به محل نصب پمپ مربوط می‌شود. اگر پمپ برای کل واحدهای ساختمان در نظر گرفته شده است، بهتر در موتورخانه یا مکان دیگری نصب شود. انتخاب این پمپ باید براساس تعداد واحدها، متراژ واحدها، میزان مصرف آب و موارد دیگر تعیین شود.

مسافت طی شده نیز به فاصله پمپ تا محل تخلیه اشاره دارد. مسافت به ویژه در مصارف کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است. هر چه مسافت بیشتر باشد، به پمپ قوی‌تری نیاز دارید. همچنین مهم است به سراغ یک تولید کننده معتبر بروید تا دستگاهی با کیفیت بالا را خریداری کنید. الکتروپمپ‌های با کیفیت بدون صدا هستند و به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارند. در نهایت ضروری است به قیمت پمپ آب توجه کنید.

قیمت پمپ آب

لیست قیمت الکتروپمپ آب بسته به عوامل زیر تعیین می‌شود:

 • برند تولید کننده
 • کشور سازنده
 • نوع پمپ
 • مشخصات پمپ
 • نوسانات ارزی
 • میزان عرضه و تقاضا
 • هزینه‌های متریال اولیه
 • هزینه‌های نیروی کار

خرید پمپ آب باکیفیت از پاسارگاد صنعت

گروه صنعتی «پاسارگاد صنعت» با ۱۰ سال سابقه درخشان توانسته نیازهای صنایع مختلف را به خوبی برطرف کند. محصولات ما در حوزه‌های صنعتی، کشاورزی و ساختمانی و با بهترین قیمت و کیفیت ارائه می‌شوند. شما می‌توانید برحسب بودجه و نیازهای کاربردی خود، پمپ آب مورد نظرتان از پاسارگاد صنعت تهیه کنید. برای دریافت مشاوره و اطلاع از شرایط فروش با تیم پشتیبانی و فروش با ما تماس بگیرید.

 

 

بیشتر بخوانید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.