فروشگاه پاسارگاد صنعت
فروشگاه پاسارگاد صنعت

محصولات: الکتروگیربکس

انواع الکتروگیربکس و قمیت

الکتروگیربکس یک سیستم انتقال و افزایش قدرت است که شامل یک منبع نیرو و یک سامانه انتقال قدرت می باشد که باعث می شود سرعت و دور موتور را کاهش داده و آن را تبدیل به قدرت کند.

به عبارت دیگر باعث می شود دور خروجی موتور کاهش پیدا کند ولی گشتاور (قدرت) آن افزایش یابد.

حال که با مفهوم گیربکس آشنا شدیم به مفهوم الکتروگیربکس و وظیفه اش در یک سیستم مکانیکی می پردازیم:

الکتروگیربکس ها قطعاتی جمع و جور اما با استحکام بالا هستند که همانند گیربکس ها می توانند با کاهش سرعت و دور موتور و تبدیل نمودن آن به یک سیستم انتقال قدرت باعث افزایش قدرت (گشتاور) و بلعکس بشوند.

حال با توجه به تعاریفی که از موتورهای الکتریکی و گیربکس ها داشتیم، یک معیار دقیقی از نحوه عملکرد این تجهیزات بدست آورده ایم.

الکتروگیربکس های توانایی انتقال گشتاور بالا یا سرعت پایین را در توان کم دارند.

مشخصه سرعت در الکتروگیربکس ها نرمال می باشد. الکتروگیربکس ها معمولا در تجهیزاتی که وظیفه جابه جایی وسایل سنگین را دارند، کاربرد دارد.

مزایای موتور الکتروگیربکس

گیربکس ها دارای مزایای مختلفی هستند که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. حذف نصب جداگانه موتور الکتریکی و گیربکس اشاره کرد. کاهش هزینه های نصب و طراحی باعث کاهش کلی هزینه های شروع کار یک پروژه مهندسی می شود.
  2. دقت بالای طراحی دندانه های چرخ دنده گیربکس ها باعث می شود که امکان انتقال گشتاور و سرعت بالا توسط این تجهیزات فراهم شود. یکی دیگر از مزیت های الکتروگیربکس ها ترکیب مناسب و بهینه گیربکس و الکتروموتور است.
  3. در حالت عادی معمولا برای انتخاب گیربکس مناسب برای هر الکتروموتور باید وقت زیادی گذاشته شود. اما در الکتروگیربکس ها بهترین حالت تطبیق گیربکس و موتور الکتریکی وجود دارد که موجب مصرف بهینه انرژی می شود.
  4. همچنین با توجه به اینکه الکتروگیربکس ها نیازی به تراز کردن و کوپلینگ ندارند، تلفات انرژی در این دو مرحله نیز از بین می رود. مشکلات تراز نبودن در صنعت می تواند علاوه بر افزایش هزینه های تمام شده موجب خرابی بلبرینگ ها و کاهش عمر موتور شود.
  5. طراحی الکتروگیربکس ها در واقع یعنی تحولی عظیم در تمامی جزییات یک الکتروموتور و گیربکس. الکتروگیربکس ها از آلیاژ های به خصوصی استفاده می کنند که دارای مزیت های زیادی نسبت به فلزات معمولی می باشد.
  6. نوع بلبرینگ و طراحی دندانه های چرخ دنده در الکتروگیربکس ها بهبود پیدا کرده اند. تمام این موارد موجب کاهش نویز و افزایش طول عمر این تجهیزات می شود.

انتخاب موتور گیربکس

یکی از مهمترین قسمت های طراحی و تولید گیربکس ها، تطبیق موتور الکتریکی و گیربکس مناسب است. در واقع با توجه به تنوع گیربکس های صنعتی انتخاب گیربکس مناسب کاملا بستگی به نوع کاربری الکتروگیربکس دارد. با توجه به نوع کاربری می توانید از الکتروموتورهای DC یا  AC استفاده کنید.

با توجه به مواردی که در قسمت بالا گفته شد، انتخاب بهترین گیربکس بستگی به کاربری آن دارد. همواره قوی ترین الکتروموتور به همراه بالاترین ضریب تبدیل گیربکس نمی تواند گزینه مناسبی برای هر صنعت باشد. باید تجهیزاتی انتخاب شود که هم از لحاظ هزینه ای و هم از لحاظ بازدهی مناسب باشند.

مراحل ساخت و طراحی یک الکتروگیربکس شامل نیازمندی های کاربر، محاسبات طراحی و مدل های مناسب الکتروموتور و گیربکس است.

در قسمت نیازمندی های کاربری تمامی جزییات مورد نیاز برای نصب الکتروگیربکس در نظر گرفته می شود. در این مرحله پارامتر های مهم طراحی و کاربرد هر مشخصه تعیین می شود.

در قسمت محاسبات طراحی اعداد نهایی برای انتخاب گیربکس و الکتروموتور ارائه می شود. به عنوان مثال توان الکتروموتور یا ضریب تبدیل گیربکس تعیین می شود. پس از این مراحل نوبت به انتخاب بهترین مدل گیربکس و الکتروموتور می باشد.

با توجه به مواردی که گفته شد، یک نمودار برای انتخاب هر چه بهتر الکتروگیربکس ارائه می شود. در این نمودار پارامتر های مختلف بر حسب بازدهی، گشتاور و سرعت دوران ارائه شده است.