انواع گیربکس صنعتی

انواع گیربکس صنعتی

انواع گیربکس صنعتی و کاربرد آن در صنایع مختلف

گیربکس صنعتی به زبان ساده ابزاری است که به منظور انتقال و افزایش قدرت و یا جهت تنظیم قدرت مورد نیاز دستگاه های صنعتی از طریق کاهش یا افزایش نیروی گشتاور موتور مورد استفاده قرار می گیرد. با افزایش سرعت ، گشتاور کاهش می یابد و با کاهش سرعت، گشتاور افزایش می یابد. همچنین به منظور تغییر جهت دوران نیز می توان از آن استفاده نمود. به عبارت دیگر مأموریت گیربکس صنعتی، گرفتن قدرت از منبع آن ( الکتروموتور ) و انتقال این قدرت به میزان مورد نیاز به مصرف کننده قدرت است. انواع گیربکس صنعتی برای مصارف متعددی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله در صنایع دفاعی، غذایی، شیمیایی، مس، فولاد، سیمان، نفت، گاز، پتروشیمی، کاشی و سرامیک و …… همچنین از گیربکس های صنعتی در آسانسورها، جرثقیل، قرقره ها و اهرم ها نیز استفاده می شود. گیربکس های صنعتی به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند که در ادامه به هر یک از آن ها می پردازیم.

۱) گیربکس صنعتی کاهنده:

گیربکس های صنعتی کاهنده بین موتور و متحرک قرار می‌گیرند و با کاهش دور الکتروموتور، گشتاور و دور خروجی مورد نیاز را تامین می ­کنند. در خروجی این نوع از گیربکس های صنعتی سرعت کم و قدرت بالا را مشاهده می کنیم.

۲) گیربکس افزاینده:

گیربکسهای صنعتی افزاینده همانند گیربکس های کاهنده بین موتور و متحرک قرار می‌گیرد اما در این نوع از گیربکس ها با افزایش دور الکتروموتور، گشتاور و دور خروجی مورد نیاز تامین می­ شود که عموما قدرت کمتر و سرعت بیشتری را در پی خواهد داشت. در برخی از صنایع بخصوص صنایع نیروگاهی و صنایع پالایشگاهی و صنایع پتروشیمی نیاز به گیربکس صنعتی با دور بالا است که در این موارد از این نوع از گیربکس های صنعتی استفاده می‌شود.

همچنین گیربکس های صنعتی بر اساس نحوه قرارگیری دنده‌ها نیز به ۴ نوع گیربکس های هلیکال، گیربکس های حلزونی، گیربکس های خورشیدی و گیربکس های صنعتی خاص تقسیم بندی می‌شوند که در ادامه به آن ها می پردازیم. گیربکس صنعتی هلیکال و گیربکس صنعتی حلزونی عموماً نسبت تبدیل‌های معینی دارند و برای رسیدن به نسبت تبدیل‌های بالاتر (دور کمتر) می­توان دو گیربکس صنعتی را باهم کوپل کرد که این کار در گیربکس خورشیدی با تعویض نسبت بین طبقات و یا افزودن طبقه برای رسیدن به نسبت دور دلخواه انجام می‌شود.

شرکت توسعه صنعت پارس ماشین ( پارس درایو ) نمایندگی رسمی واردات و پخش انواع گیربکس های صنعتی با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت در ایران است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *