آموزش تعویض هد یا کلگی پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی

آموزش تعویض هد یا کلگی پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی

یکی از موارد بسیار زیاد که در دستگاههای تصفیه آب دیده میشود ، ریزش آب از قسمت کلگی پمپ میباشد . در ابتدا این امر به صورت قطره های بسیار کوچک است ولی به مرور زمان بسیار بیشتر خواهد شد . بهتر است در همان ابتدا که این نشانه ها را دیدید ، نسبت به تعویض کلگی پمپ اقدام کنید چراکه با گذشت زمان ، آبی که از کلگی نشت پیدا میکند به درون موتور الکتریکی راه پیدا خواهد کرد و باعث خرابی سیم پیچ و بلبرینگ ها خواهد شد .

آشنایی با الکتروگیربکس هلیکال

چه موقع باید کلگی پمپ تعویض شود ؟

1- زمانی که از آن آب نشت کند

2- زمانی که فشار ایجاد شده از آن کمتر از 50 PSI باشد

3- زمانی که صدای زیادی ایجاد کند و با سفت کردن پیچای روی آن ، صدا رفع نشود .

آشنایی با الکتروگیربکس شافت مستقیم

تشخیص علت خرابی و چگونگی تعمیر پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی

قبل از اینکه مستقیم به سراغ عیب یابی پمپ برویم ابتدا می بایست بعضی موارد را که در زیر نام برده ایم چک کنید:

سوختن ترانس دستگاه

اصلی ترین دلیل خرابی پمپ دستگاه تصفیه کننده آب سوختن ترانس است. قبل از تعویض و تعمیر پمپ باید ترانس دستگاه را چک کنید.

سوختن پمپ در تشخیص علت خرابی و چگونگی تعمیر آن

در صورتی که پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی به مدت بیشتر از ۷ سال کار کرده باشد و یا فیلترهای پیش تصفیه شامل فیلتر کربن پودری، فیلتر رسوب گیر الیافی، فیلتر کربن بلاک و همچنین فیلتر ممبران به موقع تعویض نشود، ممکن است با مشکل سوختن پمپ مواجه شوید که منجر به عدم تامین فشار لازم برای ممبران می گردد و لازم است پمپ دستگاه تعویض شود.

چرا که با سوختن پمپ، علاوه بر وجود مشکل در تصفیه آب، سیستم برای مدت زمان طولانی روشن باقی می ماند و این موضوع منجر به آسیب دیدن قطعات دیگر هم می گردد و خسارات بیشتری را به بار می آورد.

گرفتگی فیلترهای دستگاه

برخی مواقع پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی کار می کند اما به علت گرفتگی فیلترهای دستگاه از جمله فیلتر کربن پودری، فیلتر رسوب گیر الیافی، فیلتر کربن بلاک و فیلتر ممبران، آب تصفیه نمی شود. در چنین شرایطی تنها راه حل برای حل مشکل خرابی پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی، تعویض فیلتر ها می باشد.

سر و صدای زیاد پمپ تصفیه آب

این مشکل در حالتی اتفاق می افتد که فیلتر ممبران و فیلترهای اولیه به موقع عوض نشده باشند. در چنین شرایطی فشار زیادی به پمپ دستگاه وارد می شود و بلبرینگ و قطعات داخلی دیگر با مشکل مواجه می شوند و این موضوع منجر به سر و صدای زیاد پمپ تصفیه آب می شود. لازم به ذکر است که این موضوع به ظاهر ممکن است مشکل بزرگی نباشد. اما توجه به این نکته ضروری است که در دراز مدت پمپ در اثر فشار، کیفیت خود را از دست می دهد و نمی تواند عملکرد مطلوبی داشته باشد.

پمپ دستگاه تصفیه آب

پمپ دستگاه تصفیه آب

فشار آب ورودی به فیلتر ممبران

یکی دیگر از مشکلات احتمالی فشار آب ورودی به فیلتر ممبران می‌باشد. پس از بررسی های گفته شده و تعمیر پمپ تغییری در عملکرد دستگاه حاصل نشد می بایست پمپ تعویض گردد. مشکلات دیگری از جمله خرابی قطعه دیافراگمی پمپ، مسدود شدن زانویی شماره ۱۰ و ممبران وجود دارد که در صورت خرابی دیافراگم می بایست شیرمیکس دستگاه را چک کنید چرا ممکن است باز شده باشد و مشکل ایجاد کند.

ممکن است پمپ دستگاه تصفیه آب دائم خاموش و روشن شود که این مورد می تواند ناشی از فشار آب ورودی به دستگاه یا فیلترها باشد. پس از رفع مشکل فشار آب ورودی یا تعویض فیلترها می بایست سوئیچ های high pressure وlow pressure تست شوند که در صورت خرابی، تعویض گردد.

خرابی سوئیچ فشار پایین

در صورت خرابی سوئیچ فشار پایین تنها راه حل برای برطرف کردن این مشکل، تعویض سوئیچ مربوطه می باشد.

نشت آب از هد پمپ تصفیه آب

در صورت ایجاد رسوب در اطراف هد و یا نشت آب از پارگی های دیافراگم در هد، فشار مورد نیاز برای ممبران تامین نمی شود و به همین دلیل آب تصفیه هم به دست نمی آید. در صورت نشت آب از هد پمپ تصفیه آب دستگاه مدت زمان طولانی روشن می ماند و به قطعات دیگر نیز آسیب می رسد. به همین دلیل در صورت بروز این مشکل لازم است سریعا هد پمپ و یا دیافراگم تعویض شود.

نشت آب از بدنه اصلی پمپ تصفیه آب

نشت آب از بدنه اصلی پمپ تصفیه آب در اثر تعویض نکردن فیلترهای تصفیه آب در زمان لازم اتفاق می تفتد که باعث می شود هد پمپ مشکل پیدا کند و در نهایت آب به بدنه اصلی پمپ نفوذ پیدا کند. این موضوع منجر به کاهش میزان آب تصفیه تولید شده می گردد و عملکرد سیستم تصفیه آب را مختل می کند. برای حل این مشکل باید کل پمپ را تعویض کنید.

 

خرابی سوئیچ دستگاه

خرابی بوجود آمده ممکن است ناشی از خرابی سوئیچ دستگاه باشد. برای تشخیص این مشکل، می بایست سوئیچ را از مدار خارج کنید، اگر با قطع سوئیچ، دستگاه همچنان کار کند پس سوئیچ دستگاه دچار مشکل شده است.

آشنایی با منبع تحت فشار امرا

آموزش تعویض کلگی یا هد پمپ

مرحله اول:

ابتدا پیچ های اتصال به بدنه را باز کرده و پمپ را بردارید سپس لوله های متصل شده به پمپ، اتصالات زانویی و فیش اتصال به برق را نیز خارج کنید.

مرحله دوم:

پس از خارج کردن پمپ، پیچ های روی کاگی را از موتور جدا کنید. دقت کنید که پیچ ها را اشتباه باز نکیند. روی هد یا کلگی ۶ عدد پیچ وجود دارد که می بایست ۳ عدد از پیچ هایی که از بقیه بلندتر هستند را باز کنید. بعد از باز کردن پیچ ها گلگی را به صورت متقارن خارج کنید که به راحتی انجام شود.

مرحله سوم:

در ین مرحله که آخرین مرحله می باشد، گلگی پمپ دستگاه تصفیه آب را با هد جدید جایگزین کنید و کامل فشار دهید که در جای خود قرار بگیرد و سپس ۳ عدد پیچ را ببندید. پس از روشن شدن موتور اگر صدایی شنیده شد باید پیچ ها را سفت تر کنید. در آخر اتصالات زانویی را تفلون پیچ کنید و در جای خود به شکل اول محکم ببندید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *