برو به پیشخوان > نمایش > فهرست ها و یک فهرست برای وبلاگ ایجاد نمایید

راهنمای نگهداری و رفع عیب کلگی پمپ دستگاه تصفیه آب

راهنمای نگهداری و رفع عیب کلگی پمپ دستگاه تصفیه آب

کلگی یا هد پمپ دستگاه تصفیه آب

یکی از اجزاء بسیار مهم در دستگاه تصفیه آب خانگی، پمپ می باشد که وظیفه بالا بردن فشار برای عبور آب از فیلتر ممبران را به عهده دارد.

خود پمپ ها در واقع از ۲ بخش تشکیل شده اند:

۱- موتور الکتریکی

۲- قسمت هد پمپ یا کلگی

در واقع هد یا کلگی پمپ آن ، وظیفه دارد تا نیروی دورانی تولید شده از موتور الکتریکی را به یک پمپ فشار تبدیل کند. کیفیت موتور الکتریکی و هد پمپ، در میزان فشار آب و دبی خروجی موثر هستند . معمولا هدها و پمپ ها بصورت استاندارد و یکسان طراحی میشود و برندهای مختلف با یکدیگر سازگاری دارند و درواقع همه هد یا کلگی های موجود در بازار ، قابلیت نصب بر روی همه برندهای پمپ را دارند.

آشنایی با الکتروگیربکس هلیکال

راهنمای نگهداری کلگی یا هد پمپ

اگر فشار آب کم بود (کمتر از ۵۰ psi) بهتر است کلگی را تعویض نمایید تا فشار پمپ افزایش پیدا کند، زیرا فشار پایین آب باعث هدر رفتن مقدار زیادی آب میشود
بعد از تعویض کلگی پمپ حتماً سوییچ ها را چک کنید که به درستی عمل کنند زیرا خرابی سوییچ های پرشر و لو پرشر باعث خاموش نشدن پمپ و درنتیجه سوختن کلگی میشود.
حتماً از سالم بودن ممبران اطمینان داشته باشید چون یکی از عوامل خراب شدن کلگی پمپ، میتواند کیپ شدن ممبران و فشار اضافه به پمپ آب شیرین کن باشد.
معمولاً راه شناسایی خرابی کلگی را صدای زیاد پمپ عنوان میکنند، اما شاید علت شل شدن پیچ های کلگی پمپ باشد، ابتدا پیچ هد پمپ را سفت کنید و اگر صدا قطع نشد اقدام به عوض کردن کلگی نمایید.

آشنایی با الکتروگیربکس شافت مستقیم

کلگی پمپ

کلگی پمپ

آشنایی با منبع تحت فشار واتس

علت خرابی کلگی یا هد پمپ و روش رفع آن

ریزش آب:

اگر ریزش آب را از کلگی موتور مشاهده کردید، هرچه زودتر نسبت به تعویض کلگی اقدام کنید در غیر این صورت به موتور الکتریکی نیز آسیب وارد خواهد شد و هزینه شما چند برابر میشود. یکی دیگر از علل ایجاد نشتی از کلگی پمپ، کیپ شدن فیلتر ممبران است . بعد از تعویض پمپ باید چک کنید که فیلتر ممبران به درستی کار کند.

صدای زیاد:

شنیده شدن صدای زیاد از دستگاه تصفیه آب، اکثر اوقات از کلگی پمپ می باشد. در ابتدا پیچهای کلگی قبلی را سفت کنید و اگر هنوز صدای زیاد وجود داشت، اقدام به تعویض کلگی کنید.

اگر قصد خرید کلگی پمپ دستگاه را دارید، باید بدانید که هد پمپ خانگی ۲۴ ولت و هدپمپ نیمه صنعتی ۳۲ ولت است و تفاوت ظاهری خاصی باهم ندارند، اما ار نظر قدرت و فشار باهم متفاوت هستند. بهتر است که فقط از کلگی اورجینال استفاده نمایید.

عدم بالا بردن فشار آب:

اگر فشار آب در دستگاه تصفیه آب کم بود ( کمتر از ۵۰ PSI )، بهتر است کلگی را تعویض کنید تا فشار افزایش یابد. زیرا فشار کم، باعث هدر روی آب و آسیب زدن به موتور الکتریکی دستگاه می شود. بعد از تعویض نیز، چک کنید که سنسور های دستگاه درست عمل کنند و معمولا این حالت از خرابی کلگی وقتی اتفاق می افتد که سنسورها بدرستی عمل نکنند و پمپ را خاموش نکنند. بنابراین چک کنید که دستگاه بعد از پر کردن مخزن خاموش شود . البته این نکته را مد نظر قرار دهید که گاهی اوقات فشار پایین ناشی از ضعیف بودن برق ترانس ، فشار پایین آب ورودی ، گرفتگی فیلترهای پیش تصفیه و … نیز ممکن است باشد.

 

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *