الکتروموتور

الکتروموتور

الکتروموتور چیست؟

الکتروموتور یک نوع از ماشین های الکتریکی می باشد که وظیفه آن تبدیل انرژی الکتریسته به انرژی مکانیکی می باشد و از این حرکت به شکل کاملا گسترده در صنایع گوناگون استفاده می شود. هر الکتروموتور باتوجه به ساختاری که دارد به وسیله برق جریان متناوب AC و یا برق جریان مستقیم DC تغذیه خواهد شد. مورد مهمی که در رابطه با الکتروموتور ها باید به آن هم توجه داشت مشخصات روی پلاک می باشد که برای بهره بردن بهینه در طراحی و شروع کار باید به این موارد توجه ویژه ای داشت چرا که توجه به این موارد از به وجود آمدن خسارت به تجهیزات جلوگیری به عمل خواهد آورد.

الکتروموتور جمکو
بخش های مختلف الکتروموتور ساده

استـاتور: قسمتی از موتور می باشد که به طور کامل ثابت می باشد و از روی هم قرار دادن ورقـه های نازک با برخورداری ضخامت تقریبا نیم میلیمتر از نوع فولاد سیـلیـس دار یـک استوانه توخالی را به وجود خواهد آورد. شیار هایی که در استاتور وجود دارند محل قرار گرفتن سیم پیچ می باشد تا با تشکیل میدان مغناطیسی و القای الکتریکی ، روتور را وادار به حرکت کند.

روتور : به قسمت گردنده موتور گفته می شود کـه از ورقه هـای کاملا فولادی عـایق ، به وجود آمده است. این قطعه از شیارهـایی برخوردار می باشد کـه در درون آنها با توجه به گونه موتور سیم پیچی شده می باشد و یا از مفتول های آلومینیومی یا مسی و یا آلیاژ مملو شده است. الکتروموتور جمکو ساده ، محفظه ای کاملا بسته می باشد و بـه بخش انتهای محور یـک فـن (پروانه) وصل شده کـه وظیفه آن خنـک کردن الکتروموتور در شرایط مختلف می باشد.

تکنو سعدی یکی از تولیدکنندگان الکتروموتور می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *