انواع فلنج

انواع فلنج

انواع فلنج

فلنج ها در انواع گوناگون و برای کاربردهای متفاوتی طراحی و ساخته می شوند. در ادامه با رایج ترین انواع فلنج آشنا می شوید.

1. فلنج ولد نک یا گلودار جوشی (Weld Neck Flange)
فلنج گلودار یا Weld neck flange یک دهانه مخروطی بلند دارد که به لوله جوش داده می شود. فلنج های ولد نک برای کاربردهایی که نیاز به جریان مداوم سیال در سیستم لوله کشی دارد، بهترین گزینه هستند. این فلنج ها معمولا در کاربردهای فشار بالا و دمای بالا/پایین استفاده می شوند. فلنج ولد نک با جلوگیری از افت فشار، از آشفتگی و فرسایش/خوردگی فلزات در نزدیکی اتصالات فلنجی جلوگیری می کند.

دو نوع فلنج گلودار جوشی وجود دارد:

نوع معمولی برای استفاده با لوله ها
نوع کشیده برای استفاده در کارخانه های شیمیایی و فرآیندی
2. فلنج گلودار جوشی کشیده (Long Welding Neck Flange)
این فلنج ها شبیه فلنج های گلودار جوشی هستند، با این تفاوت که گردن آنها کشیده شده است. این فلنج ها برای استفاده به جای فلنج های ولد نک و قطعات لوله برای اتصالات پیچ و مهره به کشتی ها، ستون ها یا بشکه ها طراحی شده اند.

این طراحی باعث کاهش فشار روی گردن فلنج می شود. این فلنج ها برای اتصال شبکه های بزرگی از لوله ها استفاده می شوند، زیرا می توانند فشارهای بالا را تحمل کنند.

3. فلنج اسلیپان (Slip-on Flange)
این نوع فلنج ها به لوله متصل و از داخل و خارج جوش داده می شوند. اندازه فلنج های اسلیپان بزرگتر از قطر بیرونی لوله ای است که قرار است به آن متصل شود، زیرا لوله باید در داخل فلنج بلغزد. از فلنج اسلیپون (Slip-on Flange) عمدتا برای مایعات با فشار کم با خطر نشتی کم استفاده می شود. فلنج های اسلیپان بسیار ارزان تر و محبوب تر از دیگر انواع فلنج ها هستند.

4. فلنج رزوه ای (Threaded Flange)
فلنج های رزوه ای از نظر طراحی شبیه به فلنج های اسلیپان هستند، تنها تفاوت آنها این است که دارای رزوه مخروطی هستند. این طراحی باعث می شود که بدون جوشکاری به لوله متصل شوند. رزوه هایی در داخل سوراخ فلنج است با رزوه های نر روی لوله یا اتصالات مطابقت دارد.

این فلنج ها در محیط های کم فشار و دمای پایین کاربرد دارند. این فلنج ها در ابعاد تا 4 اینچ و در چندین رده بندی فشار موجود هستند. با این حال، آنها در لوله های کوچکتر مانند تاسیسات آب و تهویه استفاده می شوند. همچنین، این فلنج برای محیط های انفجاری مانند پمپ بنزین ها و کارخانه ها استفاده می شود، جایی که جوشکاری خطرناک است.

5. فلنج ساکت ولد (Socket Weld Flange)
فلنج ساکت ولد یا Socket Weld Flange با استفاده از یک جوش فیله ای از بیرون فلنج به لوله متصل می شود. این فلنج ها معمولا در لوله های فشار بالا با اندازه کوچک استفاده می شوند که سیالات بسیار خورنده را منتقل نمی کنند. دلیل این امر این است که این نوع فلنج مستعد به خوردگی در شکاف بین لوله و فلنج است. استحکام خستگی این فلنج 50٪ بیشتر از فلنج های اسلیپان است.

6. فلنج لپ جوینت (Lap Joint Flange)
فلنج لپ جوینت دارای سطحی صاف است. این فلنج ها از نظر ظاهری شبیه فلنج های اسلیپان هستند. فلنج لپ جوینت روی لوله می لغزد و در انتهای آن قرار می گیرد و با فشار پیچ در کنار هم نگه داشته می شوند. این فلنج ها دارای آزادی حرکت در اطراف لوله هستند و سوراخ های پیچ فلنج این حرکت را تسهیل می کنند. فلنج لپ جوینت برای خطوط لوله فولادی زنگ نزن یا آلیاژ نیکل، یک راه حل مقرون به صرفه هستند.

آشنایی با پمپ کارواش

فلنج

فلنج

آشنایی با پمپ پیستونی

7. فلنج کور (Blind Flange)
فلنج کور نوعی فلنج است که مرکز آن سوراخی برای عبور سیال ندارد. از این رو برای بستن انتهای یک سیستم لوله کشی استفاده می شود. این نوع از انواع فلنج ها به دلیل فشار سیال سیستم و تنش وارده از سوی پیچ و مهره تحت فشار مکانیکی قابل توجهی قرار می گیرند.

به همین دلیل، آنها برای کاربردهای فشار بالا و سیستم های لوله کشی گاز و مایعات مناسب هستند. فلنج کور امکان دسترسی آسان به خط لوله را فراهم می کند زیرا اپراتور می تواند به راحتی آن را باز کند. آنها همچنین می توانند دهانه نازل یک مخزن تحت فشار را ببندند.

8. فلنج اوریفیس (Orifice Flange)
فلنج های اوریفیس برای اندازه گیری یا محدود کردن فشار یا جریان گازها و مایعات در خطوط لوله استفاده می شود. وظیفه اصلی اریفیس فلنج اندازه گیری سیال یا نرخ جریان گاز در سیستم لوله کشی است.

9. فلنج کور عینکی (Spectacle blind flange)
فلنج کور عینکی یا اسپکتیکال بلایند فلنج، ترکیبی از فلنج اسپید (flange spade) و حلقه اسپیسر (ring spacer) است. از این فلنج برای کور کردن یا بستن خطوط لوله (به طور موقت یا دائم) استفاده می شود. از آنجایی که این فلنج توانایی باز کردن یا بستن جریان را دارد، می تواند جایگزین ولوهای ایزولاسیون شود.

آشنایی با پمپ سانتریفیوژ

قیمت انواع فلنج

قیمت فلنج، به عوامل مهمی مانند استاندارد فلنج، جنس فلنج و نوع آن بستگی دارد. قیمت هر فلنج با فلنجی دیگر متفاوت است. به فرض مثال فلنج رینگ جوینت قیمت بیشتری نسبت به دیگر فلنج ها دارد. قیمت انواع فلنج در ایران نوسان دارد و هر روز دستخوش تغییر می شود؛ برای اینکه بتوانید سریعتر از همیشه از قیمت دقیق انواع فلنج ها مطلع شوید، می توانید با پشتیبانی پاسارگاد صنعت تماس بگیرید.

آشنایی با پمپ گریز از مرکز پمپیران

جمع بندی

کمک گرفتن از فلنج برای اتصال سیستم های لوله کشی، جز محبوب ترین روش های اتصال لوله ها هستند. در این مقاله تمام نکات مهمی که لازم بود در مورد انواع فلنج آگاه شوید، توضیح دادیم. اگر شما به دنبال خرید بهترین فلنج هستید، باید اول بودجه خود را در نظر بگیرید و پس از آن، قطعه مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر شما در در انتخاب یک فلنج باکیفیت مردد هستید، می توانید با برقراری تماس با پشتیبانی پاسارگاد صنعت، از تیم ما به صورت رایگان، کمک بگیرید.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *