علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب چیست؟

علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب چیست؟

علت ریست شدن پمپ آب ( علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب):

مشکل در تامین برق
خرابی ست کنترل
توان بیش از اندازه موتور پمپ
نقص در سنسورها
عدم تعبیه شیر یک طرفه در مسیر برگشت آب
وجود هوا در مدار و یا لوله ها
نقص در کنترلر یا تایمر
وجود نشتی در سیستم
مصرف زیادتر از حد

پمپ آب دستگاهی برای افزایش فشار آب مصرفی ساختمان ها است که گاهی دچار مشکل می شود و باید به دنبال علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب رفت.

امروزه به دلیل افزایش جمعیت و کمبود آب در کشور خیلی از ساختمان ها با خرید پمپ آب فشار آب را بالا می برند. به وسیله این دستگاه آب به اندازه کافی و با فشار مناسب به تمامی طبقه ها و واحدهای مسکونی می رسد. اما گاهی به دلایل مختلفی این دستگاه در حین کار به طور مکرر روشن و یا خاموش می گردد. متخصصان برای رفع این مشکل ابتدا دلایل ایجاد آن را مشخص می کنند و گام به گام به دنبال رفع آنها می روند. متخصصان در ابتدا تمامی قطعات موجود در این دستگاه را بررسی و از سالم بودن آنها مطمئن می شوند و سپس از صحت لوله کشی ساختمان اطمینان پیدا می کنند.

آشنایی با پمپ کارواش

1.مشکل در تامین برق

نخستین علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب می تواند وجود نوسانات برقی باشد. در بسیاری از اوقات شبانه روز انرژی برق به طور مکرر کم و زیاد می شود. این نوسانات سبب خراب شدن وسیله های برقی و حتی سوختن قطعات آنها شود. دستگاه پمپ آب نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد. به همین دلیل بهتر است قبل از استفاده از دستگاه پمپ آب، آن را به یک محافظ جریان برق متصل کرد.

آشنایی با پمپ پیستونی

2.خرابی ست کنترل

احتمال ایجاد خرابی در ست کنترل می تواند گام بعدی در جهت شناسایی علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب باشد. ست کنترل قطعه ای شاخص در پمپ آب است. ست کنترل به عنوان تنظیم کننده فشار آب در دستگاه عمل می کند. این ست میزان حداقل و حداکثر فشار آب را مشخص می کند تا دستگاه روشن و خاموش نشود و به خوبی کار کند.

3.نقص در سنسورها

گام بعدی در جهت پیدا کردن علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب بررسی سنسورهای دستگاه و رفع خرابی آنها می باشد. سنسورهای موجود در این دستگاه فشار آب، مقدار جریان آب و دمای دستگاه را کنترل می کنند و اگر هر کدام دچار مشکل شوند، دستگاه به طور پیاپی روشن و خاموش می گردد. سنسور فشار، نوسانات فشار آب را کنترل می کند. سنسور جریان آب، مراقب خشکی لوله ها و کمبود آب در پمپ آب می باشد. در این میان سنسور دما میزان گرما و حرارت موجود در دستگاه را بررسی می کند زیرا در صورتی که دستگاه بیش از اندازه کار کند، می سوزد و قطعات آن خراب می شوند.

آشنایی با پمپ سانتریفیوژ

4.توان بیش از اندازه موتور پمپ

بعد از بررسی نیروی برق و ست کنترل باید از توان موتور پمپ آب اطمینان پیدا کرد. زیرا پمپ آب باید با توجه به تعداد طبقات، طول لوله کشی و تعداد شیرهای موجود در ساختمان انتخاب گردد. توان موتور پمپ آب باید متناسب با ساختمان باشد. اگر فشار آب کمی افت پیدا کند، موتور پمپ آب با توان بالا، سعی می کند مشکل را رفع کند و به طور مکرر روشن و یا خاموش می گردد.

آشنایی با پمپ گریز از مرکز پمپیران

5.عدم تعبیه شیر یک طرفه در مسیر برگشت آب

گام بعدی برای جلوگیری و رفع خاموش و روشن شدن پمپ آب نصب شیر یک طرفه در آن می باشد. البته گاهی اوقات این شیر نصب شده است اما عملکرد درستی ندارد. شیر یک طرفه کمک می کند که آبی که تحت فشار پمپاژ شده و وارد لوله ها شده است به مخزن برنگردد. برگشت آب به مخزن و لوله ها می تواند علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب باشد.

پمپ آب

پمپ آب

6.نقص در کنترلر یا تایمر

خراب شدن تایمر علت دیگر خاموش و روشن شدن پمپ آب است. در حالت عادی تایمر و یا کنترلر وظیفه روشن و خاموش کردن پمپ آب در زمان های مشخص را بر عهده دارد. اما در صورتی که این تایمر به خوبی تنظیم نشود و یا خراب گردد، فشار آب پایین می آید و دستگاه دچار مشکل می شود.

7.وجود هوا در مدار و یا لوله ها

وجود هوا در داخل مخزن و یا لوله ها نیز می تواند دیگر علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب باشد. تمامی دستگاه های پمپ آب دارای یک مخزن می باشند که اگر مصرف آب بالا باشد، خالی می شود و هوا وارد آن می گردد. پروانه موجود در دستگاه، هوا را وارد لوله ها می کند که هم سبب روشن و خاموش شدن دستگاه و هم سبب سوختن سیم پیچی ها و ایجاد سر و صدا در دستگاه پمپ آب می گردد. در صورت وجود هوا در لوله ها آب نمی تواند به خوبی در لوله ها جریان پیدا کند و دستگاه به طور دائم روشن می شود.

8.وجود نشتی در سیستم

بعد از بررسی تمامی علت های بالا باید تمامی سیستم پمپ آب و لوله ها را بررسی کرد تا نشتی در آنها وجود نداشته باشد. وجود یک نشتی بسیار کوچک نیز می تواند سبب افت فشار آب و روشن و خاموش شدن دستگاه شود. پیدا کردن نشتی باید توسط نیروهای حرفه ای و دستگاه های مناسب صورت بگیرد زیرا در بسیاری از مواقع با چشم دیده نمی شود.

9.مصرف زیادتر از حد

اما آخرین علت خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب می تواند استفاده بیش از حد از این دستگاه باشد. استفاده بیشتر از توان پمپ آب منجر به سوختگی قطعات، سیم پیچی های موجود در آن و حتی ورود هوا به لوله ها می گردد. در هنگام خرید دستگاه پمپ آب باید از کیفیت قطعات و توان آن مطمئن شد.

قابل ذکر است که تنظیم نادرست قطعه مکانیکی پرشر سوئیچ موجود در دستگاه پمپ آب و ایجاد خرابی در مخزن پمپ آب نیز می توانند از دیگر علل روشن و خاموش شدن پمپ آب باشند. پرشر سوئیچ قطعه ای حساس در دستگاه پمپ آب است که عملکردی مشابه با ست کنترل دارد. این قطعه مکانیکی نیز فشار آب را کنترل می کند و اگر به درستی تنظیم نشده باشد، سبب می شود که دستگاه به طور مکرر روشن و خاموش شود. اگر این قطعه به خوبی تنظیم نشود دستگاه عمر کوتاهی دارد و زود خراب می شود. وجود مشکلاتی از قبیل نشتی در مخزن، سوراخ بودن مخزن، کم بودن حجم آب مخزن و افت فشار آب نیز می توانند دیگر علل خاموش روشن شدن مکرر پمپ آب باشند.

برچسب ها:

این مقاله بدون برچسب است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *