اینورتر صنعتی

اینورتر صنعتی

سیستم های اینورتر صنعتی برای محیط های ناهموار استفاده می شود و به ویژه برای محافظت از بارهای بحرانی در کاربردهای صنعتی طراحی شده است. یک ترانسفورماتور ایزوله گالوانیکی برای جداسازی بار از منبع ورودی استفاده می شود. در غیر این صورت، گذراهای ولتاژ، ایجاد شده توسط منبع تغذیه اصلی، می توانند به اینورتر و بار بحرانی آسیب جدی وارد کنند.
کاربرد های اینورتر صنعتی

قدرت یک نیاز ضروری صنایع است. اینورتر یک تجهیزات مستقل است که ولتاژ DC را به ولتاژ AC تبدیل می کند. اینورترها اطمینان حاصل می کنند که منبع تغذیه بدون وقفه و مداوم است. در کاربردهای مختلفی مانند یو پی اس، کنترل کننده سرعت، موتورهای الکتریکی و غیره استفاده می شود. انواع مختلفی از اینورترها وجود دارد که برای مقاصد تجاری، صنعتی و مسکونی استفاده می شود. صنایع به استفاده از اینورتورهای صنعتی برای عملکرد مداوم عملیات صنعت نیاز دارند. اینورترها نقش مهمی در صنایع تولیدی و تولیدی دارند. سازندگان اینورتر می توانند اینورترهای صنعتی را بر اساس نیاز صنعتی خود سفارشی کنند. در اینجا به اهمیت و مزایای استفاده از اینورتورهای صنعتی پی خواهید برد.
اهمیت استفاده از اینورتر صنعتی

اینورترهای صنعتی تجهیزاتی با قدرت بالا هستند که می توانند از قطع برق محافظت کنند. چندین صنعت با قدرت به عنوان عنصر حیاتی برای عملیات آن کار می کنند. صنایعی مانند تولید برق، حمل‌ونقل، تولید، تولید نفت و غیره باید بدون وقفه کار کنند. تعطیلی فعالیت‌های آن منجر به زیان مالی خواهد شد. همه این صنایع برای عملیات صنعتی بدون وقفه، نیاز به منبع تغذیه مداوم و ثابت دارند. کاربردهای صنعتی مانند ایمن سازی قدرت سیگنالینگ ریلی و شبکه، فرار فرودگاه، ایستگاه کنترل خط لوله و کارخانه تولیدی به منبع تغذیه مداوم نیاز دارد.

قطعی برق، نوسانات و افت برق بزرگترین تهدید برای صنایع تولیدی است. سازمان های صنعتی در برابر تغییرات منبع تغذیه آسیب پذیر هستند. صدمات ناشی از قطع برق، البته ویرانگر خواهد بود. قطعی برق که نزدیک به ده ثانیه طول می کشد می تواند منجر به یک وقفه لحظه ای در تولید شود. این می تواند باعث آسیب به تجهیزات و ماشین آلات صنعت تولید شود. بنابراین برای مدیریت قطعی برق و قطع برق، باید یک اینورتور صنعتی کارآمد و قوی نصب شود.

صنایع اطمینان حاصل می کنند که اینورترهای صنعتی مناسب را که مقیاس پذیر و کارآمد هستند نصب می کنند. لذا اینورترهای صنعتی برای انواع صنایع و کاربردهای صنعتی اهمیت بیشتری دارند. صنایع باید اینورترهای صنعتی مناسب را از نظر بار قدرت و کارایی آن انتخاب کنند.
ساختار اینورتر صنعتی

اینورتر، یا درایور AC، وسیله‌ای است که برای کنترل موتورهای AC مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین پارامترها در سرعت عملیاتی این دستگاه‌ها فرکانس ولتاژ ورودی است که به وسیله اینورتر تغییر می‌کند تا سرعت را تنظیم کند. دستگاه‌های مبدل صنعتی به دو دسته تقسیم می‌شوند: ورودی فاز تک فاز و ورودی سه فازی. این ورودی به معنی قدرت ورودی شبکه شهر به اینورتر است و اینورتر تک فازی به معنی وسیله‌ای است که با قدرت ورودی تک فازی کار می‌کند. شرکت تک اینورتر با چندین سال تجربه سودمند در زمینه واردات انواع مختلف تجهیزات صنعتی در ایران یکی از تامین کنندگان اصلی و تامین کنندگان اینورتر از شرکت‌های مختلف است. شرکت‌های قراردادی پارس درایو شرکت‌های هیوندای کره، LS کره، هایتک تایوان، دلتا چین و آیمستر را تولید می‌کنند. اینورتر یا درایو یکی از گسترده‌ترین تجهیزات صنعتی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشرفت علم و فن‌آوری در زمینه صنعت و تولید تجهیزات پیشرفته صنعتی به میزان زیادی به سهولت امور در صنعت و تسریع فرآیند کار این صنعت کمک کرده‌است. اینورتر یکی از این وسایلی است که با ورود خود، بسیاری از مشکلات را در صنایع و دستگاه ها مرتفع نموده است. اینورترهای صنعتی به عنوان هسته اصلی تولید توان در یک منبع تغذیه بدون وقفه می‌باشند به همین علت کیفیت ولتاژ و قابلیت اطمینان فاکتورهای اصلی در انتخاب یک اینورتر صنعتی است. همچنین داشتن راندمان بالا به همراه رگولاسیون مناسب به همراه حفظ کمترین میزان اختلال موجی شامل آفست و هارمونیک‌های ورودی و خروجی دیگر فاکتورهای یک اینورتر صنعتی است.
3 جز اصلی اینورهای صنعتی شامل موارد زیر هستند:

1.صافی خازنی: که به منظور کاهش ریپل برق ورودی تعبیه شده است.

2.قسمت یک سو کننده برق شهر: تبدیل برق شهر متناوب به ولتاژ بالا (مبدل AC TO DC)

3.قسمت تغییر(switching) قدرت یا IGBT: برای تولید پالس PWM سرعت بالا (تبدیل برق دی سی به ای سی). مهم ترین قطعه در اینورتر ها IGBT ها هستند. در اینورتر از IGBT ها برای تولید فرکانس های مختلف استفاده می کنیم. کلمه IGBT مخفف عبارت Insulated-gate Bipolar Transistor می باشد. IGBT ها همان ترانزیستور های دو قطبی گیت عایق هستند و جز دسته نیمه هادی ها به شمار می آیند که سرعت سوییچ فوق العاده بالایی دارند و در کاربرد های کلید زنی سرعت بالا مورد استفاده قرار می گیرند.
انواع اینورتر های صنعتی

اینورتر های صنعتی متناسب با کاربری های کنترلی متفاوت دارای انواع مختلفی هستند، انواع اینورتر را می توان در تمام برندها متناسب با نوع کاربری پیدا کرد. انواع اینورتر عبارتند از

اینورتر ls
اینورتر زیمنس
اینورتر هایتک
اینورتر آیمستر
اینورتر اشنایدر
اینورتر دلتا
اینورتر جفران
اینورتر abb
و…

انواع اینورتر را می توان در تمامی برندهای آسیایی و اروپایی بر طبق مدل و کیلو وات آن ها پیدا کرد. همچنین قیمت انواع اینورتر براساس نوع و کیلو وات متفاوت می باشد.
بررسی اینورتر صنعتی آیمستر

اینورترهای iMaster در دو مدل تکفاز با ولتاژ ورودی 200V-240V و سه فاز با ولتاژ ورودی 380V-480V عرضه شده است که می توان در دو حالت سبک کار و سنگین کار به کار برد. به عنوان مثال درایو 7.5kW قابلیت راه اندازی 7.5kW سنگین کار و 11kW سبک کار را دارد. همچنین بعضی از مدل های این درایوها دارای چاپر داخلی می باشد و می توان مقاومت ترمز را به طور مستقیم به اینورتر متصل نمود.

اینورتر های سری iMASTER ADT در چهار سری تولید می شود که عبارتند از:

• iMaster U1 (Micro Series)
• iMaster C1 (Compact Series)
• iMaster C1 (General Series)
• iMaster A1 (Premium Series)
بررسی اینورتر هایتک

اینورتر HiTek یک محصول با کیفیت آسیایی از کشور تایوان است که در سه مدل تولید می‌شود. اینورتر Hitek در حال حاضر در سه مدل وارد می‌شود: F۱۰۰، F۲۰۰ و F۳۰۰. به طور کلی، اینورتر HiTek محصولی با کیفیت بالا و قیمت رقابتی است که می‌تواند در طیف گسترده‌ای از قدرت ارایه شود. برای اکثر کاربردهای عمومی کار سبک، کار نیمه سنگین و کار سنگین، اینورتر فن‌آوری پیشرفته تایوان می‌تواند به راحتی مورد استفاده قرار گیرد. از نظر نرم‌افزار و سخت‌افزار، اگر می‌خواهیم اینورتر HiTek را چک کنیم، تمام امکانات لازم برای کنترل فرایندهای صنعتی را دارد.
مزایای اینورتر صنعتی

در ادامه به مزایای اینورترهای صنعتی در صنعت تولید می پردازیم.
افزایش بهره وری

اینورترهای صنعتی نه تنها منبع تغذیه بدون وقفه را به صنایع ارائه می دهند، بلکه ظرفیت بار منبع تغذیه را نیز افزایش می دهند. بنابراین افزایش ظرفیت بار می تواند به افزایش بهره وری صنعت تولید کمک کند. بنابراین صنایع باید اینورترهای برق صنعتی را بر اساس ظرفیت بار مورد نیاز نصب کنند. افزایش بهره وری باعث افزایش درآمد صنعت تولید می شود.
جلوگیری از توقف

احتمال قطع برق در یک صنعت وجود دارد که می تواند باعث توقف عملیات صنعت شود. زیرا قدرت یک نیاز ضروری برای فرآیندهای صنعتی مستمر است. این امر به میزان بیشتری بر بهره وری صنعت تولید تأثیر می گذارد. بنابراین برای جلوگیری از خرابی ناشی از قطع برق و نوسانات منبع تغذیه، باید یک اینورتر صنعتی نصب شود.
Hot-Swapping ایمن است

نیاز به به روز رسانی سیستم صنعت تولید شما وجود دارد. با استفاده از اینورترهای صنعتی امکان تعویض قطعات صنعت بدون خاموش شدن کل سیستم وجود دارد. تعویض اینورترهای برق صنعتی زمانی که سیستم در حال استفاده است امکان پذیر است. این ویژگی باعث افزایش بهره وری و جلوگیری از خرابی صنعت می شود.
حفاظت از تجهیزات

صنایع تولیدی از جدیدترین نوع تجهیزات و ماشین آلات استفاده می کنند که ممکن است در اثر قطع برق آسیب ببینند. اینورترهای صنعتی می توانند از آسیب های ناشی از منبع تغذیه ناسازگار جلوگیری کنند.
وِیژگی های اینورتر صنعتی

بعضی از وِیژگی های اینورتر های صنعتی به شرح زیر است:

کنترلر 16 بیتی DSP
ترانسفورماتور جداسازی داخلی
سوئیچ استاتیک داخلی
سوئیچ تغییر دستی داخلی
تابع حد فعلی
تنظیم ولتاژ خروجی <1% 100% عدم تعادل بار تاخیر تغییر از 20 میلی ثانیه به 10 ثانیه (قابل تنظیم از طریق LCD) مخاطبین رایگان بالقوه سیستم مانیتورینگ از راه دور و…. اساس کار اینورتر صنعتی اصل اساسی در پشت کار یک اینورتر شبیه عملکرد یک نوسانگر است. عنصر اساسی اینورتر ترانسفورماتور است. این یک دستگاه الکترونیکی است که می تواند DC را در یک ولتاژ و فرکانس معین به AC تبدیل کند. موارد فوق از اهمیت و مزایای قابل توجه اینورترهای صنعتی می باشد. کلام آخر اینورتر صنعتی یا همان درایو صنعتی با نام تجاری VARIABLE FREQUENCY DRIVE که به صورت اختصار (VFD) نامیده می شود در معنی لغوی معکوس کننده می باشد و نوعی کنترل کننده دور و راه انداز موتور است. از نظر الکترونیکی هرگونه دستگاهی که برق DC را به برق AC تبدیل کند (مبدل DC TO AC)، اینورتر نامیده می شود. اینورتر ها این قابلیت را دارند برق AC خروجی را با ولتاژ و فرکانس مورد نیاز کاربر تامین و تولید کنند. در نهایت از برق AC تولید شده در خروجی اینورتر صنعتی (VFD)، می توانیم انواع موتور های AC سه فاز را کنترل و راه اندازی کنیم. اگر در استفاده از الکترو موتورها نیاز به تغییر سرعت در کاربری خود دارید، اینورتر به آسانی با افزایش یا کاهش سرعت موتور می تواند نیازهای شما را برآورده کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *