عدم توجه به سرویس فاکتور گیربکس

عدم توجه به سرویس فاکتور گیربکس

طبق تحقیقات حدود 25% تعمیر گیربکس هایی که در نهایت موفق نمیباشد به دلیل پایین بودن سرویس فاکتور گیربکس است. یعنی گیربکس اصلی که خریداری و نصب گردیده است برای کاربرد مورد نظر از ابتدا ضعیف انتخاب شده است اگرچه سازنده آن یک شرکت درجه یک بوده است.

حال که ما میخواهیم قطعات معیوب آن را جایگزین کنیم حتی اگر دنده را از سازنده اولیه بگیریم مجددا گیربکس ضعیف است و آن کارکرد مطلوب طولانی مدت را ندارد و اگر هم بخواهیم سازنده را از درجاتی با کیفیت ساخت پایین تر انتخاب کنیم که قضیه حاد تر میشود.

نکته قابل تأمل در خصوص سرویس فاکتور گیربکس این است که برخی به اشتباه تصور میکنند که افزایش یا کاهش مثلا 30% سرویس فاکتور گیربکس به همین میزان در عمر آن تأثیر گذار است و حال آنکه اینطور نیست و سرویس فاکتور گیربکس رابطه تصاعدی با عمر قطعات دارد. مثلا طبق استاندارد AGMA افزایش 30% سرویس فاکتور گیربکس باعث افزایش عمر دنده ها نسبت به نیروهای دینامیکی به اندازه 10 برابر و افزایش 240% عمر بلبرینگ ها خواهد گردید.

در نتیجه تعمیر گیربکس موفق تنها زمانی مقرون به صرفه است که گیربکس اولیه دارای سرویس فاکتور مناسبی باشد در غیر اینصورت حتی اگر کلیه عوامل مهم در کیفیت گیربکس رعایت گردد باز هم عمر آن در بهترین حالت مثل قبل خواهد بود.

لذا یکی از مهمترین پارامترها در تصمیم گیری برای اینکه بجای سازنده اولیه از محصولات یک سازنده با درجه کیفیت پایین تر استفاده نماییم ای انست که بدانیم سرویس فاکتور گیربکس چقدر بالاتر از حداقل ممکن توصیه شده در استاندارد است و اگر مثلا گیربکسی را تعمیر میکنیم که برای نوار نقاله مسطح بوده و سرویس فاکتور 1.5 هم برای آن کافیست و گیربکس مورد نظر دارای سرویس فاکتور بیش از 2 میباشد و طبق محاسبات با کاهش کیفیت سرویس فاکتور گیربکس هنوز بالاتر از 1.5 خواهد بود در نتیجه تعمیر گیربکس مطمئن خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *