معرفی وینچ برقی و نحوه نصب آن

معرفی وینچ برقی و نحوه نصب آن

نصب وینچ برقی نیازمند رعایت یک سری اصول و نکات بوده که سبب عملکرد مطلوب و دوام بالای این وینچ ها می شود. این دستگاه ها بسته به نیاز کاری در انواع و مدل های مختلفی به بازار عرضه می شوند و از کاربردهای گسترده ای نیز برخوردار هستند. چنانچه یک وینچ کارگاهی، ساختمانی و خودرویی را خریداری کرده اید و تصمیم به نصب آن دارید، توصیه می کنیم ما را تا آخر این مطلب همراهی کنید.

آشنایی با وینچ های برقی

وینچ برقی  یک مدل پرکاربرد از وینچ ها بوده که در طراحی آن از موتور الکتریکی استفاده شده است. نیروی محرکه وینچ های برقی بسته به کاربرد آنها از طریق جریان برق تک فاز، سه فاز و حتی باتری تأمین می شود. موتور وینچ های کارگاهی و ساختمانی بسته به قدرت و ابعاد آنها از برق تک فاز و سه فاز تغذیه می کند، در حالی که موتور تعبیه شده در وینچ های خودرویی با باتری خودرو کار می کند.

 

این وینچ ها از اجزای مختلفی چون موتور، درام، ترمز، گیره، قرقره و غیره تشکیل شده اند. نیروی کششی ایجاد شده توسط این دستگاه ها از طریق زنجیر یا سیم بکسل به بار منتقل شده و شرایط را برای بلند کردن و جابجایی آن فراهم می کند. وینچ های برقی به طور گسترده در صنایع مختلف و ساخت و سازها مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به نحوه نصب وینچ برقی کارگاهی و خودرویی و اصول و نکات ضروری در این رابطه خواهیم پرداخت.

نحوه نصب وینچ برقی تک فاز و سه فاز

وینچ های کارگاهی تک فاز و سه فاز از کاربردهای گسترده ای در زمینه های مختلف کاری از جمله کارگاه ها، کارخانجات و صنایع مختلف برخوردار هستند که در این بخش به بررسی دو روش نصب این دستگاه ها خواهیم پرداخت.

 

نصب ثابت وینچ برقی

این نوع نصب به صورت ثابت بوده و دستگاه پس از نصب قابلیت جابجایی افقی و غیره را ندارد. بدین صورت که پس از نصب وینچ در یک ارتفاع مشخص، فقط می توان بار را با استفاده از سیم بکسل یا زنجیر تا همان ارتفاع بالا کشید و یا پایین آورد. البته این ارتفاع باید به گونه ای تعیین شود که دستگاه از قدرت و ظرفیت لازم جهت پیمودن آن برخوردار باشد، پس در هنگام خرید و نصب وینچ برقی باید به این فاکتور توجه کافی شود.

 

وینچ های برقی معمولاً دارای دو نبشی هستند که جهت نصب آنها می توان از یک میله یا پروفیل استفاده کرد. بدین صورت که با عبور میله یا پروفیل با اندازه مناسب از داخل نبشی های وینچ و محکم کردن آن در یک ارتفاع مشخص می توان این دستگاه ها را به آسانی نصب کرد. برای اتصال دو سر میله یا پروفیل می توان آن را به یک بخش فلزی در محل نصب جوش کرد تا از اتصال محکم و مطمئن آن اطمینان حاصل شود.

نصب وینچ برقی به حالت چهار کاره

در این روش نصب، دستگاه قادر خواهد بود که به صورت افقی جابجا شود و به همین خاطر به آن نصب چهار کاره وینچ برقی گفته می شود. برای این کار به یک وسیله به نام ترولی نیاز خواهید داشت که در دو نوع دستی و برقی در دسترس است. در مرحه اول باید نبشی های ترولی را با استفاده از پیچ و مهره به سقف وینچ برقی وصل نمایید که جهت استحکام بیشتر دستگاه و بالا رفتن سطح ایمنی توصیه می شود از واشر نیز جهت نصب استفاده شود.

در مرحله بعد ترولی متصل به وینچ را روی یک تیرآهن با سایز مناسب قرار داده و به نحوی تنظیم کنید که از قابلیت حرکت کافی در جهات مختلف برخوردار باشد. البته لازم است از محکم بودن تیرآهن در محل اتصال اطمینان حاصل کنید.

نصب وینچ برقی خودرو

وینچ برقی خودرو از متداول ترین وینچ ها در خودروهای آفرودی بوده که در این زمینه از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. برتری این نوع وینچ ها نسبت به وینچ های مکانیکی در این بوده که در صورت خاموش شدن موتور ماشین به دلیل چپ کردن و یا افتادن در رودخانه باز هم قابل استفاده هستند. برای نصب این وینچ ها نخست باید سپر، گارد و سایر متعلقات ماشین در این بخش را باز کرده تا سر شاسی ها آماده نصب وینچ شوند. بعد به یک صفحه ستون مخصوص این کار نیاز دارید تا پایه وینچ را با پیچ و مهره به آن وصل کنید.

 

لازم به ذکر است که از جوش دادن صفحه ستون به شاسی ماشین خودداری کنید و این اتصال را فقط با پیچ و مهره انجام دهید. پس از آماده شدن صفحه ستون، پایه های وینچ را روی آن سوار کرده و متناسب با شرایط و موقعیت خودرو آنها را تنظیم و محکم نمایید. در نصب وینچ برقی خودرو تنظیم پایه های وینچ باید به گونه ای باشد که در هنگام نصب مجدد سپر و گارد با مشکل رو به رو نشوید. در نهایت محل قرار گرفتن پیچ های سپر و گارد ماشین را در صورت لزوم سوراخ کاری کرده و مجدداً نصب نمایید.

 

در سایت پاسارگاد صنعت انواع الکتروموتور ایرانی ، الکتروموتور چینی و الکتروموتور خارجی ، گیربکس ، بالابر برقی و پمپ به فروش می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *