نکاتی در خصوص بالابر برقی و انواع آن

نکاتی در خصوص بالابر برقی و انواع آن

بالابرهای برقی یا همان جرثقیل های برقی در دنیای صنعتی امروز نیازهای فراوانی را در زمینه صنعت وتجارت برآورده می کنند و با توجه به رشد چشمگیر صنعت استفاده از جرثقیل های برقی پیوسته رو به افزایش است.

برای استفاده از بالابربرقی به طور معمول ابتدا نیاز به نصب یک سازه دارید. سازه جرثقیل برقی ترکیبی از چند ستون عمودی و تیر آهن های اچ شکل می باشد که بصورت افقی در جهت های مختلف با توجه به مساحت سالن یا فضای مورد استفاده شما توسط متخصصین طراحی و نصب می گردد.

سازه های جرثقیلهای برقی باتوجه به نیاز کاربر میتوانند در سالن های بزرگ، سوله های صنعتی وحتی دربعضی ازموارد در فضای باز طراحی و نصب شوند.

این سازه ها در کارخانه های بزرگ به طورمعمول در سالن تولید و مونتاژ و نیز در  فضای انبار طراحی و نصب میگردند.

مزیت استفاده ازجرثقیل برقی درفضای انبار در مقایسه با استفاده از یک لیفتراک این است که شما میتوانید استفاده حداکثری از فضای انبار داشته باشیدو نیازی نیست که فضای زیادی را برای حرکت و دور زدن لیفتراک در انبار خالی بگذارید و نیز با استفاده از یک جرثقیل برقی شما میتوانید از ارتفاع انبار نیز تا ۶ متر ودر بعضی ازموارد تا۹ متر استفاده کنید.

در معادن و کارخانه های بزرگ سنگهای معدنی و ساختمانی باتوجه به نیاز به مساحت خیلی زیاد معمولا سازه های جرثقیل برقی در فضای باز طراحی و نصب میشوند.

 

بالابر های برقی با توجه به قابلیت حرکتشان معمولا به انواع زیر تقسیم میشوند:

۱) جرثقیل برقی دوکاره ( قابلیت حرکت به طور عمودی بالاوپایین ) که شامل یک وینچ میباشد  که یک قلاب در بالای آن برای نصب در یک مکان ثابت نصب شده است.

۲) جرثقیل برقی چهارکاره ( قابلیت حرکت عمودی بالاوپایین و افقی چپ و راست ) که شامل یک وینچ میباشد که با استفاده از یک شفت فولادی بزرگ به ترولی (کالسکه) وصل شده است.

۳) جرثقیل برقی شش کاره ( قابلیت حرکت عمودی بالا و پایین و افقی چپ و راست وافقی دیگر به سمت جلو و عقب )

لازم به ذکر است حرکت دوم افقی با اضافه کردن دو موتور محرک برروی جرثقیلهای برقی چهار کاره ایجاد میشود.

 

سوال دیگری که بسیاری از کاربران وصاحبان صنایع وانبارهای بزرگ با آن روبرو هستند این است که استفاده ازجرثقیل برقی زنجیری برایشان مناسب تر است یا جرثقیلهای برقی سیم بکسلی؟

در اینجاسعی میکنیم با ذکر دلایل به این سوال مهم پاسخ دهیم.

 

تفاوت جرثقیل های برقی زنجیری با جرثقیلهای برقی سیم بکسلی

پاسخ این سوال بستگی به نوع کاربری و ارتفاع سازه شما دارد.جرثقیلهای برقی زنجیری به طور معمول تا ارتفاع ۶ متر پاسخگوی نیاز شما هستند.

به عبارت دیگر اگر ارتفاع سالن و یا فضایی که شما استفاده میکنید حداکثر ۶ متر میباشد بهترین گزینه برای شما استفاده از جرثقیلهای برقی زنجیری میباشد. اما چرا؟

زیرا این نوع جرثقیلها ساختار بسیار ساده و در عین حال مستحکمی دارند و هزینه تعمیرات و نگهداری آنها بسیارپایین تر از جرثقیلهای سیم بکسلی میباشد.

به طور مثال درجرثقیلهای سیم بکسلی درصورت استفاده مداوم وطولانی شما باید در دوره های یکساله و یا حتی ۶ ماهه سیم بکسل دستگاه را تعویض نمایید که این مساله خود هزینه بالایی را به مجموعه شما تحمیل میکند.

همچنین درجرثقیلهای سیم بکسلی اگر درهنگام باربرداری بار و جرثقیل در یک راستای عمودی قرار نگیرند که این مورد زیاد اتفاق میافتد احتمال اینکه سیم بکسل از روی درام خارج شود و جرثقیل از حرکت بایستد بسیار زیاد است و برطرف کردن این مورد زمان زیادی را از کاربران جرثقیلهای سیم بکسلی میگیرد.

در اینجا به عنوان نمونه به مزایا و ویژگیهای فنی جرثقیلهای زنجیری ویتال اشاره میکنیم:

بالابرهای برقی زنجیری ویتال باظرفیت بارگیری از نیم تن تا ۱۰ تن درصنایع سبک پرکار مانند: خودروسازی، صنایع غذایی، صنایع فلزی، صنایع سنگهای ساختمانی و معدنی و غیره کاربرد فراوانی دارند.

ویژگی های جرثقیل های برقی زنجیری ویتال:

 1. مجهز به سیستم مکانیکی و الکتریکی برای جلوگیری از OVER-LOAD ( بارگیری بیش از توان دستگاه )
 2. تولید این نوع جرثقیل ها در دو مدل تک سرعت و دو سرعت
 3. کلید فرمان با برق ۲۴ ولت
 4. سوییچ های محدود کننده روی کلید فرمان
 5. قابلیت سوییچ به تعداد بالا ۱۸۰ تا ۳۶۰ بار در هرساعت
 6. مناسب جهت خطوط تولید ممتد
 7. عمر طولانی گیربکسها بواسطه آلیاژ فولادی مقاوم و طراحی متناسب با استانداردهای روز دنیا
 8. عمر طولانی الکترو موتور و ترمز با بکارگیری فن آوری اینورتر
 9. رعایت الزامات استاندارد برای ایمنی عملکرد دستگاهها
 10. بکارگیری زنجیر با گرید و درجه کیفیت بالا درساخت جرثقیلهای ویتال
 11. بکارگیری قلابهای فورجد متناسب با استانداردهای روز دنیا

در سایت پاسارگاد صنعت انواع الکتروموتور ایرانی ، الکتروموتور چینی و الکتروموتور خارجی ، گیربکس ، بالابر برقی و پمپ به فروش می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *