برو به پیشخوان > نمایش > فهرست ها و یک فهرست برای وبلاگ ایجاد نمایید

کاربرد گیربکس در پاتیل ذوب

کاربرد گیربکس در پاتیل ذوب

گیربکس پاتیل ذوب

در ابتدا باید توضیح مختصری در مورد پاتیل ذوب داده شود.

پاتیل یک نوع ظرف حجیم و نسبتأ بزرگی است که توسط آجرهای نسوز و یا از عوامل دیگری نسوز کاری شده است. در پاتیل ذوب فلزات گداخته و مذاب از کوره به داخل آن ریخته شده و به وسیله آن به قالب های مورد نظر منتقل می گردد. عامل اصلی حرکت و دوران پاتیل ذوب، گیربکس متصل به آن است. گیربکس های پاتیل از نوع خاص و منحصر به فردی هستند که اصولأ خود قفل شونده هستند و در عین حال به آسانی حرکت پاتیل را میسر می سازد. گیربکس های مورد استفاده در هر پاتیل بستگی به میزان حجم و یا وزن بارگیری دارد.

برای پاتیل ها از گیربکس حلزونی استفاده می شود دلیل استفاده از این نوع گیربکس ها عدم برگشت پذیری (Reversing) و اصولأ در جاهایی که نیاز به یک ترمز خودکار باشد بهره می برند. به طور تخصصی باید اشاره کرد که گیربکس های حلزونی به دلیل ساختار خاص خود این امکان و کارایی را به اپراتور می دهد که کنترل یک پاتیل ذوب را به خوبی در دست داشته باشد.

تصویر زیر پاتیل ذوب و محل قرارگیری گیربکس متصل به آن را نمایش می دهد.

گیربکس پاتیل ذوب

برگشت پذیری در گیربکس های حلزونی (Reversing)

در مورد برگشت پذیری گیربکس های حلزونی باید به این نکته اشاره کرد به طور معمول در گیربکس های با نسبت 1به 40 و بالاتر برگشت پذیری بسیار کم و تقریبأ صفر می باشد و اگر این مقدار به نسبت های کوچک و نزدیک به 1به 7.5 برسد برگشت پذیری بیشتر خواهد شد.

باید به این نکته اشاره کرد که گیربکس حلزونی در بین گیربکس صنعتی راندمان پایین تری دارد و حتی باید در نظر داشت که در نسبت 1به 100 اگر میزان نیروی وارده بیشتر از حد توان گیربکس شود ماردون دنده برنجی را خورد کرده و عمل برگشت پذیری اتفاق خواهد افتاد.

تعمیر و نگهداری گیربکس پاتیل ذوب

اگر در انتخاب این نمونه گیربکس دقت مطلوبی گردد (از لحاظ وزن پاتیل) ودر طول زمان سرویس شود به ندرت دچار مشکل خواهد شد با این حال پس از گذشت مدت زمانی نیاز به سرویس و تعمیرات دارد در این راستا مجموعه تکنو سعدی با کادری مجرب و حرفه ای اقدام به تعمیر و سرویس گیربکس های پاتیل ذوب می نماید.

از اینکه مارا تا پایان این مقاله درسایت تکنو سعدی همراهی کردید از شما سپاسگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *