کاربرد گیربکس دستگاه حفاری

کاربرد گیربکس دستگاه حفاری

گیربکس دستگاه حفاری

انسان از زمان اختراع چرخ نیاز به مسیر را حس کرد و در پی آن رو به ایجاد مسیر ها و جاده ها نمود.به مرور زمان ایجاد جاده ها و مسیر ها تبدیل به یک صنعت به نام راه و جاده سازی گردید.

جاده های خاکی رنگ تحول به خود دید و رسیدن به مسیرهایی ناهموار و غیر قابل گذشتن نیاز به تجهیزاتی نوین را از قبل پررنگ تر نمود.گذشتن از رودخانه ها و دره ها و اتصال دو مسیر به یکدیگر نتیجه ای در برداشت که منجر به ابداع انواع ماشین آلات راه سازی گردید.

ماشین آلاتی از قبیل لودر,بیل مکانیکی,بولدوزر,غلطک و …دستگاهها و ماشین آلاتی بودند که با ورود به دنیا برای ایجاد جاده ها تحولی بزرگ به شمار می آمدند.اما موضوع فقط بر روی سطح زمین خلاصه نمی شود رسیدن به کوهها و صخره ها و گاهأ عبور و مرور از زیر زمین مثل مترو کمبود و نیاز به یک دستگاه دیگر را ملموس تر از گذشته کرد.

حفاری های عمیق و گاهی تا عمق  بیش از 100متر در زیر زمین به منظور رسیدن به آب و یا ایجاد شمع برای ستون ها برای سازه های بتنی نظیر ایستگاههای مترو و یا تونل های زیرزمینی و دیگر موارد که دست انسان را برای رسیدن به آن کوتاه  می کند منجر به ساخت دستگاه حفاری گردید.

دستگاه حفاری به دو صورت عمودی (چاه) و افقی زن (تونل) تولید می شود این دستگاه برای حفاری های زیر زمین و گذشتن از موانعی همچون سنگ بسیارکارآمد می باشد.

دستگاه حفاری که به (TBM,Tunnel Boring Machine) نیز شناخته می شود برای حفاری تونل ها کاربرد دارد.این دستگاه به دلیل قیمت بالایی که دارد فقط در پروژه هایی استفاده می شود که صرفه اقتصادی آن بیشتر باشد.

اجزاء دستگاه مذکور شامل: بدنه,چنگ زن ها,صفحه حفار,ابزاربرش و جک های رانش صفحه حفار می باشد.

حفر تونل بیشتر به منظور ایجاد پناهگاه,محل عبورتأسیسات شهری نظیر لوله های آب و عبور سیم های برق و مخابراتی  کاربرد دارد.

برای حفاری بصورت عمودی(vertical) تجهیزات ساده تر و کوچکتر می شوند و دستگاه حفاری جوابگوی این مورد خواهد بود.این دستگاه به منظور حفر برای چاههای نفت,آب و …ساخته شده است.

دستگاههای  حفاری دارای چند نوع سیستم کاری می باشند که هرکدام بسته به نوع شرایط کاری متفاوت می باشد.

روش های مختلف حفاری شامل:

-حفاری به روش برقی

-حفاری به روش ضربه ای

-حفاری به کمک تراکتور که به حفاری تراکتوری معروف است و مشابه با حفاری ضربه ای است.

-حفاری چرخشی

-حفاری روتاری

در میان روش های بالا که به منظور حفر چاه انجام می شود روش های چرخشی و روتاری دارای مزیت بهتر و راندمان بالاتری می باشند زیرا در روش های ضربه ای و برقی حداکثر راندمان حاصل نخواهد شد لازم به ذکر است که روش ضربه ای در مناطقی که لایه های سنگی و درشت دانه ای دارند مقرون به صرفه تر می باشد.

بطور کلی تمامی دستگاههایی که به گشتاور بالایی نیاز دارند نمی توانند به شکل مستقیم از الکتروموتور و یا دیگر ادوات استفاده کنند بلکه نیاز به قطعه و یا قسمتی می باشد که بتواند نیروی چرخشی الکتروموتور و یا هر وسیله دیگر را به میزان قابل توجهی تبدیل به حرکتی کند که گشتاور بالاتری داشته باشد,گیربکس ها برای رفع نیاز به گشتاورها گزینه مناسبی هستند.

 

در دستگاه حفاری نیروی چرخشی به گیربکس اعمال شده که واسطه ای بین شافت و ناخن های حفاری می باشد. دستگاههای حفاری انواع و مدل های گوناگونی دارد که توضیح  درمورد آنها در این باب نمی گنجد و فقط به معرفی و نحوه کارشان بسنده کردیم.

در دستگاههای حفاری که به صورت عمودی (چاه)کار می کنند مته های مخصوص حفاری قابلیت تغییر سایز را داشته و می توانند بر روی بعضی از ماشین آلات مثل بابکت و یا بیل مکانیکی نصب شوند این نوع قابلیت به کمک گیربکس های متصل به بازوی ماشین آلات امکان پذیر می باشد.

گیربکس صنعتی مورد مصرف در ساخت دستگاه حفاری به دلیل اینکه به صورت مستقیم با مته های حفاری کوپل می شوند باید دارای قابلیت هایی نیز باشند ,در این باره گیربکس های خورشیدی دارای قابلیت های منحصر به فردی می باشند که آنها را از سایر گیربکس ها متمایز می نماید.

گیربکس های خورشیدی به دلیل قابلیت نوع اتصال (مستقیم) و همچنین نحوه اتصال از گیربکس های ایده آل برای طراحی وساخت دستگاه حفاری می باشد.

 

از عمده مزیت های گیربکس های خورشیدی(گیربکس حفاری) می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.راندمان کاری بالا تا95%

2.تنوع در اتصال(هزارخاری,شافت تک خار و …)

3.تنوع در نسبت با توجه به سایز

4.صدای کم حین کارکرد

5.عمر مفید بالاتر نسبت به سایر گیربکس ها

6.تعمیر و نگهداری آسان

 

تعمیرات و نگهداری گیربکس حفاری

گیربکس های خورشیدی برای استفاده در دستگاه حفاری باید به صورت منظم سرویس شوند لذا با این حال پس از مدتی دچار مشکل شده و نیاز به سرویس دارند.در این راستا مجموعه تکنو سعدی با کادری مجرب و حرفه ای این گیربکس ها را تعمیر و به چرخه صنعت باز می گرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *