قطعات تشکیل دهنده گیربکس OZDEMIR چیست؟

قطعات تشکیل دهنده گیربکس OZDEMIR چیست؟

گیربکس OZDEMIR انواع مختلفی دارد که بسته به نوع ساختار و جنسی که دارند قطعات آن نیز به طور معمول متفاوت است.

چرخ دنده ها بخش بسیار مهم جعبه دنده ها می باشد و در همه انواع گیربکس ها به یک صورت نیست و همانطور که اشاره شد بسته به نوع جعبه دنده از شکل ها و جنس های مختلفی برخوردار است.

در داخل جعبه دنده چرخ دنده های متعددی روی هم نصب شده اند که هر چرخ دنده نمایانگر یک دنده (عامیانه) می باشد که به وسیله آن سرعت و قدرت خودرو را تعیین می کنیم.

شکل و تعداد چرخ دنده ها در گیربکس ها متفاوت است ولی وجود همه آنها ثابت می باشد و به همین خاطر است که مجموعه کل این قطعه را جعبه دنده می گویند چون خود گیربکس مانند محفظه ای است که چرخ دنده های متعددی را در برگرفته است.

نوع قرار گیری چرخ دنده ها مانند چرخ دنده های یک دوچرخه می باشد که شاید بتواند برای درک موضوع به شما کمک کند. حال بجز چرخ دنده ها، قطعات دیگری نیز وجود دارند که مجموعه جعبه دنده را تشکیل می دهند که در ادامه مقاله به شرح مختصر از آنها می پردازیم.
پوسته گیربکس

چرخ دنده ها و یاتاقان ها و همچنین محورها در داخل این پوسته قرار می گیرند و جنس آن از چدن می باشد.
شافت ورودی یا محور کلاچ

این قطعه به واسطه کلاچ با موتور اتومبیل در ارتباط می باشد. در بخش ابتدایی یا ورودی جعبه دنده، چرخ دنده ای وجود دارد که محور کلاچ کلاچ به صورت یکپارچه و مستقیم به آن متصل می باشد.

باید بدانید که شافت ورودی به شافت کلاچ نیز شناخته می شود و به عبارتی محور متحرک جعبه دنده نیز به حساب می آید.
محور زیر ( شافت واسط )

بر روی این قطعه دنده چرخ های بسیاری نصب شده اند که با محور یک پارچه می باشند و همچنین این قطعه وظیفه بسیار مهمی را انجام میدهد به طوری که وظیفه انتقال نیروی گشتاور را از شافت محرک به شافت متحرک را برعهده دارد.

چرخ دنده های نخستین این قطعه با دنده چرخ های محور محرک در ارتباط هستند و در ادامه نیروی تولید شده موتور را بدون هیچ کم و کاستی در میزان آن به قسمت شافت خروجی انتقال میدهند. و در انتها باید بدانید که دنده چرخ های نصب شده بر روی این قطعه از اندازه های متفاوتی برخوردار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *