چه زمان حتما باید از سازنده اولیه و چه زمان امکان خرید از دیگر سازندگان میسر میباشد؟

چه زمان حتما باید از سازنده اولیه و چه زمان امکان خرید از دیگر سازندگان میسر میباشد؟

بطور کلی نمیتوان گفت برای هر قطعه ای حتما باید از سازنده اولیه خریداری نمود مگر آنکه مورد درخواست یک قطعه از داخل گیربکس باشد که هیچگونه نقشه ساختی هم از آن در دست نیست و امکان دمونتاژ و مهندسی معکوس هم وجود ندارد. مثلا فرض کنید یک گیربکس آسیاب غلطکی خورشیدی در صنعت سیمان در حال کار میباشد و تیم تعمیراتی اعلام نموده جهت رزرو در انبار نیاز به یک شافت دنده داخلی گیربکس یا جفت دنده spiral bevel (کرانویل و پینیون) آن میباشد. در این موارد با توجه به اینکه سازندگان معتبر هیچگاه نقشه های ساخت قطعات داخلی را در اختیار مشتری قرار نمیدهند فقط سازنده اصلی میتواند نمونه آن دنده را بدون نیاز به دمونتاژ و مهندسی معکوس ساخته و تحویل نماید.

برای تعیین به اینکه چه زمان حتما باید از سازنده اولیه خریداری گردد و در چه حالتهایی امکان خرید از دیگر سازندگان نیز میسر میباشد در واقع باید پرسشهای ذیل پاسخ داده شده و در یک ماتریس تصمیم گیری با وزن دهی و درجه اهمیت اینکه هر کدام از پاسخها چقدر در رفع نیاز ما تأثیر گذار خواهد بود تصمیم گیری شود. این معیارهای میتواند موارد ذیل باشد:

چه منافعی در صورت خرید از سازنده اصلی عاید ما خواهد شد؟
شرکتهای پیشنهاد دهنده تا چه حد به امر طراحی و محاسبات و مهندسی معکوس تسلط داشته و در این امر تجربه دارند؟
کیفیت ساخت دیگر سازندگان فارق از نام و نشان و ملیت، با توجه به عوامل مهم در کیفیت که در مقالات پیشین در این خصوص مطرح گردید در مقایسه با سازنده اولیه در چه رتبه ای قرار خواهد گرفت؟
با توجه به درجه اهمیت تجهیز مورد نظر، خدمات پس از فروش و میزان گارانتی چکونه خواهد بود؟
سوابق قبلی دیگر فروشندگان برای شرکت های دیگر در ایران و خارج از ایران تا چه حد معتبر میباشد و در چه مقیاسی در این امر متبحر میباشند؟
از نظر شرایط بازرگانی با توجه به ریسک خرید از برخی شرکتهای اروپایی چه تضمینی در خصوص تحویل کالا در موعد مقرر وجود دارد و در صورتیکه به هر دلیل کالای مزبور حمل نگردید خط تولید تا چه میزان و در چه نقاطی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت؟
با توجه به وجود انواع واسطه ها و دلالان و امکان ساخت هر نوع جنس تقبلی بنا به درخواست مشتری در ایران و یا دیگر کشورها و عدم امکان ردیابی دقیق اجناس اروپایی در خصوص محل اصلی ساخت، نوع ارتباط ما با دیگر سازندگان از چه طریقی میباشد؟ و ارتباط مستقیم ما با تولید کننده یا نماینده رسمی شرکت است یا دلالان و تجار؟
زمان تحویل با توجه به لزوم رعایت برخی پروسه ها بر اساس استانداردهای جهانی، شرایط اجتماعی و سیاسی و امکان تبادل کالا بین کشورهای طرفین (در صورتیکه خرید خارجی میباشد) چه مدت خواهد بود؟
فروشنده یا سازنده چه امکاناتی در ایران جهت ارائه خدمات اضطراری در صورت نیاز دارا میباشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *